Nullkulu

Nullkulu

kuidas toimivad sos pillid?

Kuidas toimivad SOS pillid

SOS pillid või ka hädaabipillid on rasestumisvastaste tablettide tüüp, mida võetakse vaid juhul, kui tavaline rasestumisvastane meetod on mingil põhjusel ebaõnnestunud või jäetud kasutamata. Sellised olukorrad võivad tekkida näiteks siis, kui kondoom on katki läinud, rasestumisvastane vahend on unustatud vms.

SOS pillid koosnevad sünteetilistest hormoonidest, mis takistavad munaraku viljastumist. Hädaabipillide mõju on siiski ajutine ja need ei kaitse edasiste vahekorra eest.

SOS pillide mõju käivitamiseks peab tablett võtma võimalikult kiirel alastil. Seda parem on mõju ja seda suurem on rasestumisvastane kaitse. SOS pillid on saadaval apteekides retseptivabalt, kuid nende kasutamine peaks jääma viimaseks võimaluseks.

Kuidas SOS pillid toimivad?

SOS pillid sisaldavad sünteetilist progestiini, mida nimetatakse levonorgestreeliks. Levonorgestreel on sünteetiline hormoon, mis takistab ovulatsiooni ning vähendab seeläbi võimalust, et spermatosoidid kohtuvad munarakuga.

SOS pillid ajudavad ka emakakaela lima omadusi muutma. See muudatus muudab sperma liikumise keeruliseks ning tublisti vähenenud. Sperma ei liigu edasi munarakku ümbritsevasse vedelikku, mistõttu rasestumine muutub vähe tõenäoliseks. SOS pillid takistavad ka munaraku jõudmist emaka seina, mis on implantatsiooni eeltingimuseks.

Kuidas SOS pille kasutatakse?

SOS pille võetakse tavaliselt ühekordselt. Mida kiiremini pärast intiimsust SOS pill võetakse, seda suurem on nende efektiivsus. SOS pillid võetakse suukaudselt koos klaasi veega. Enamikul juhtudel ei vaja SOS pillide kasutamine edasist meditsiinilist konsultatsiooni, välja arvatud siis, kui menstruatsioon jääb tavapärasest erinevaks. SOS pillide koostisainetele allergilised inimesed peavad SOS pille vältima.

Millal SOS pille kasutada?

Nagu alguses mainitud, tuleks SOS pille kasutada ainult hädaolukorras. Mõned näited, kus SOS pille võib kasutada, on:

– Kondoomi purunemine või mittetäielik kasutamine
– Rasestumisvastase tableti unustamine
– Planeerimata seksuaalvahekord

Hädaabipillide kasutamine ei ole mingi rutiinne meetod rasestumisvastases võitluses. Need tabletid on ette nähtud tõeliselt hädaolukordade korral ning tuleks kasutada ainult juhul, kui kõik muud tavapärased rasestumisvastased meetodid on ebaõnnestunud.

SOS pillide kõrvaltoimed

SOS pillid on tavaliselt hästi talutavad ning kõrvaltoimed on haruldased. Tuleb siiski märkida, et peavalu, iiveldus ja ebaregulaarne veritsus võivad tekkida SOS pillide võtmise järel.

Kui tavaline rasestumisvastane meetod jääb kasutamata, on hädaabipillid tõhus meetod ootamatu raseduse vältimiseks. SOS pillid on tavaliselt hästi talutavad ning neid saab osta ilma retseptita apteekides. Andes endale aru,kuidas SOS pillid toimivad, võite neid rakendada ainult juhul, kui tavapärased rasestumisvastased vahendid ebaõnnestuvad. Pöörake tähelepanu sellele, et SOS pillide kasutamine ei asenda tavalist rasestumisvastast meetodit.