Nullkulu

Nullkulu

kuidas teha kümnendmurd harilikuks murruks?

Kuidas teha kümnendmurd harilikuks murruks – põhjalik juhend

Kui oled matemaatikas õppinud kümnendmurdude lahutamist ja üldse nende tegevuste tegemist, siis tead, kui keeruline võib see olla. Kümnendmurru lihtsustamine harilikuks murruks võib aga tunduda veelgi keerulisemana. Aga ärge muretsege, meie juhend aitab teil seda protsessi mõista ja sellega hakkama saada.

Mis on kümnendmurru ja hariliku murru erinevus?

Enne kui saame asuda kümnendmurdude lihtsustamist harilikuks murruks õpetama, vaatame lähemalt, mis need kaks tüüpi murdude erinevad üksteisest on.

Hariliku murd on murd, kus nimetajaks on täisarv ja lugejaks on mingi osa sellest täisarvust. Näiteks võib harilik murd olla 2/3 või 4/5.

Kümnendmurd on murdarv, kus nimetajaks on 10 ja lugejaks mingi osa sellest täisarvust, kusjuures osa on jagatud koma abil. Näiteks võib kümnendmurd olla 0,375 või 0,25.

Kuidas teisendada kümnendmurru harilikuks murruks?

Nüüd, kui mõistame kümnendmurdude ja harilike murdude erinevust, läheme edasi selle juurde, kuidas kümnendmurd harilikuks murruks lihtsustada.

Samm 1: Valige kümnendmurd

Valige kümnendmurd, mida soovite lihtsustada harilikuks murruks. Näiteks võib see olla 0,625.

Samm 2: Leidke nimetaja

Kümnendmurru nimetaja tuleb teisendada kujule 10 astmel x, kus x on mingi täisarv. Meie näiteks 0,625 puhul on 10 astmel 3, seega teisendame selle kujule 625/1000.

Samm 3: Redutseerige murd nii palju kui võimalik

Mõlemad arvud, nimetaja ja lugeja, on jagatavad 5-ga, seega jagame mõlemad arvud 5-ga. Selle tulemusena saame murru 125/200.

Samm 4: Redutseerige murd veelgi

Mõlemad arvud, nimetaja ja lugeja, on jagatavad 25-ga, seega jagame mõlemad arvud 25-ga. Selle tulemusena saame murru 5/8.

Seega on kümnendmurd 0,625 lihtsustatud harilikuks murruks 5/8.

Miks lihtsustamine on kasulik?

Kümnendmurdude lihtsustamine harilikeks murruks on oluline mitmel põhjusel. Esiteks, see aitab teil murru kergemini mõista. Teiseks, see võib aidata teil leida murru väärtuse. Kolmandaks, väljendades tulemuse hariliku murruna, on selle alusel kergemini võimalik teha erinevaid arvutusi, nagu jagamine, korrutamine jne.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes võib öelda, et kümnendmurdude lihtsustamine harilikeks murruks on oluline oskus, mida matemaatikas saada. See aitab mõista ja teha tegevusi, mida saate harilike murru puhul teha. Lihtsamalt öeldes, harilik murd on palju lihtsam kui kümnendmurd, nii et võite selle alati lihtsalt teisendada.

Kokkuvõte:
Valige kümnendmurd.
Leidke nimetaja.
Redutseerige murd nii palju kui võimalik.
Redutseerige murd veelgi.
Lihtsustatud murr on harilik murd.

See oli meie põhjalik juhend, kuidas teha kümnendmurd harilikuks murruks, nii et olete nüüd valmis seda oma matemaatika oskusi kasutama. Me loodame, et see artikkel aitas teil mõista, kuidas kümnendmurd harilikuks murruks lihtsustada, ning et teie kõik kümnendmurrud saavad nüüd harilikeks murruks lihtsustatud. Õnn kaasa!

Veel.