Nullkulu

Nullkulu

kuidas saab suhkrupeedist suhkur?

Kuidas saab suhkrupeedist suhkur?

„Kuidas saada suhkrut suhkrupeedist?“ on küsimus, mida paljud ilmselt ei tea. Kuigi suhkrut on võimalik saada ka muudest allikatest, on suhkrupeedist saadav suhkur siiski populaarseim.

Käesolevas artiklis käsitleme üksikasjalikult seda, kuidas saab suhkrupeedist suhkrut.

Mis on suhkrupõõsas?

Enne kui uurime seda, kuidas suhkrut suhkrupeedist saadakse, peaksite teadma veidi ajalugu ja tehnilisi üksikasju. Suhkrupõõsas on taim, mille lehed kasvavad maapinnale suunatuna ja mis võib kasvada kuni 2–3 meetri (6–10 jala) kõrguseks.

Suhkrupõõsa kasvatamine on tegelikult teada juba väga ammu. Egiptuses avastati suhkrupõõsas juba mitu sajandit tagasi ning see taim levis ka Pärsia, Armeenia ja Türkmenistani aladele. Tänapäeval kasvatatakse suhkrupeedi kõige rohkem Euroopas, Venemaal, Ameerika Ühendriikides ja Brasiilias.

Kuidas kasvatatakse suhkrupeeti?

Suhkrupeedi kasvatamine võtab aega umbes kuus kuud, enne kui see valmib koristamiseks. Enne istutamist tuleb maapind hästi ette valmistada ning muld peab olema viljakas ja mineraalidest rikas.

Suhkrupeedi istutamine toimub tavaliselt kevadel, kui mullatemperatuurid on juba piisavad, et taimed saaksid kasvada. Pärast idanemist vajavad suhkrupeedipealsed pidevat hooldamist, näiteks kastmist ja umbrohu tõrjet.

Taimede kasvades muutuvad nad suuremaks ja arenenumaks ning hakkavad tekitama vilju – suhkrupeet. Suhkrupeedipealsed muutuvad kollaseks ja sellel hetkel on taim valmis koristamiseks.

Kuidas saab suhkrupeedist suhkrut?

Kui suhkrupeet on saadud, tuleb see põhjalikult puhastada. Seejärel hakitakse, pilutakse ja pressitakse tärkliserikas mahla. See tärkliserikas mahl on suhkrutööstuses väga populaarne toode.

Seejärel tuleb suhkrupeeditärklis puhastada ning saadud pulbrilist ainet töödelda kuni saadakse puhas suhkur. Lõpuks pakendatakse saadud suhkrut ja saadetakse turule müümiseks.

Kas suhkur on tervislik?

Suhkur on tuntud kui kõrge glükeemilise indeksiga (GI) toit, mis tähendab, et see tõstab kiiresti veresuhkru taset. Selle tagajärjel muutub meie keha pärast suhkru tarbimist energiastupes.

Lisaks on suhkru tarbimine seotud ka paljude teiste terviseriskidega, nagu rasvumine, diabeet ja südamehaigused.

Kokkuvõte

Kui soovite ise teada saada, kuidas saab suhkrupeedist suhkrut, siis on teil selleks kahtlemata võimalus. Kuid pidage meeles, et suhkru tootmiseks on vaja suuri põllumaid, palju aega ja vaeva ning palju ressursse.

Samal ajal peaksime meeles pidama ka suhkru potentsiaalseid terviseriske ning kaaluma võimalusi suhkru asendamiseks tervislikumate valikutega.

Veel.