Nullkulu

Nullkulu

kuidas kuivatada tuulehaugi?

Kuidas kuivatada tuulehaugi

Tuulehaugi kuivatamine on iidne meetod kala pikema säilivusaja saavutamiseks. Tegemist on kvaliteetse ja tervisliku kalamardikaga, mida väärtustavad nii kalurid kui ka gurmaanid. Antud artiklis räägime lähemalt tuulehaugi kuivatamisest ja selle kasulikkusest.

Mis on tuulehaug ja miks seda kuivatatakse?

Tuulehaug on mageveekala, kes elab peamiselt järvedes ja jõgedes, kuid võib leida ka rannikualadel Brasiilias ja Ühendriikides. See on mageveekala, mis kuulub pereliikme Kala perekonda. Tuulehaugi liha on valge ja õrn maitsega. Kõrge oomega-3 rasvhapete sisalduse tõttu on tuulehaug suurepärane tervisliku toitumise allikas.

Venelased on tuulehaugi kuivatamist juba ammu kasutanud. Kuid ka Eestis on see meetod kala konserveerimiseks laialt levinud. Tänu kuivatamisele säilib kala kauem, mistõttu saab seda hoida varuks. Niisugune meetod on eriti väärtuslik neile, kes elavad kaugel veekogudest, kus tuulehaugi püütakse.

Optimaalne veealune taimestik ja toitumine tuulehaugile

Tuulehaug sööb mitut tüüpi kala, limuseid ja põhjaloomi. Ideaalne on, kui elupaik koosneb muda- ja liivapõhjast, millele on võimalik paigutada kivid, mis pakuvad varju. Veekogu läbi uurimine aitab võimalikke püügikohti kätte saada.

Tuulehaugi kuivatamise viisid

Kuivatatava kala valimine

Enne kuivatamise alustamist on oluline valida kvaliteetne kala. Eelistada tuleks värsket, kuid mitte väga suure rasvasisaldusega kala. Otsustav on ka temperatuur, suurus ja kaal.

Kuivataja valik

Tänapäeval on saadaval tohutul hulgal elektrilisi kuivatajaid. Siiski võib looduslik kuivatus olla ka väga tõhus meetod, mis ei vaja spetsiaalseid seadmeid. Loomuliku meetodi korral tuleks tuulehaugu kuivatada päikese käes kuival ja õhulisel kohal, kasutades selleks traati või küünlaid. Elektrilise meetodi puhul on kõige olulisem valida kvaliteetne kuivati, mis töötab õigel temperatuuril.

Kuivatamise protsess

Kuivatamiseks tuleks tuulehaug korralikult puhastada, eemaldades võimalikud lisandid ja sisikonna. Puhastatud kala tuleks lõigata umbes 10cm pikkusteks tükkideks ja lasta neil õhus kuivada. Loomulikul meetodil võib kuivamine aega võtta kuni kolm päeva, elektrilise meetodiga kuivab kala kiiremini.

Kala säilitamine

Kuivatatud tuulehaugu on väga lihtne säilitada. Säilitades seda kuivas ja jahedas kohas, säilib see kaua. Kuivatatud kala on valmis kasutamiseks, võib see tarbida toorelt, suitsutada või küpsetada.

Tuulehaugi kuivatamisel on mitmeid eeliseid

Nagu eespool mainitud, muudab kuivatamine tuulehaugi toitvamaks ja säilitab selle kasulikud omadused. Lisaks pole vaja kuivatatud kala sügavkülmutada, kuna see säilib kauem iseendi konservatiivselt. Lisaks on kuivatatud tuulehaug mugav valik just seetõttu, et seda saab kasutada nii aastaringselt kui ka matkadel, piknikel ja muudel väljasõitudel.

Kasutades looduslikku kuivatamismeetodit, saab taimepõhise loodusliku kuivatiga kuivatada kvaliteetse ja tervisliku toidu. Kuidas tuulehaugi kuivatada väga lihtsalt, kuid see võib võtta aega. Tulemuseks on aga kvaliteetne toit. Kui tuulehaug on kuivatatud, säilib selle kvaliteet ja juurde tuleb rikkalik kalalõhn.

Kokkuvõte

Tuulehaugi kuivatamine on iidne meetod kala pikema säilivusaja saavutamiseks. Antud artiklis oleme rääkinud põhjalikumalt tuulehaugi optimaalsest elupaigast, taimestikust, toitumisest, kuivatamisel vajalikust kala kvaliteedist, kuivati valikust, kuivatamise protsessist ja tuulehaug soovitatavast säilitamisest. Loodame, et see artikkel oli teile abiks ja nüüd oskate tuulehaugu kuivatamistega seotud teemadesse selgemalt suhtuda.