Nullkulu

Nullkulu

kuidas koostati esimesed kalendrid?

Kuidas koostati esimesed kalendrid

Kalender on midagi, mida tänapäeval kasutatakse igapäevaselt. Ükskõik, kas me plaanime tundide kaupa oma päeva või kuu kohta sündmusi, uue aasta tulekut või pidulikke pühi, on kalender meie jaoks oluline. Kuid kuidas on kalendrid alguse saanud ja millal asendus “looduslik” kalender väljatöötatud kalendriga? Selles artiklis uurime, kuidas koostati esimesed kalendrid.

Mis on kalender ja kuidas seda kasutatakse?

Kalender, nagu me seda tänapäeval tunneme, on aegraam, mis näitab aega päevadest, nädalatest, kuudest ja aastatest. Nevastavalt sellele, kus sa elad, võib kalender erineda; näiteks Hiina kalender on erin võrreldes Lääne kalendriga, sest selle kuu algus langeb kokku nii kuu kuu alguse kui ka uue kuu täiskuu faasiga.

Kalender võib sisaldada ka muid sündmusi, nagu pühad, tähtpäevad ja muud erilised kuupäevad. See aitab meil määratleda, millal järgmised pühad algavad, millal võib oodata eriolukordi ja muid sündmusi.

Looduslik kalender ja selle piirangud

Enne kalendri väljatöötamist kasutasid inimesed looduslikku kalendrit. Nad jälgisid päikesetõusu, päikese loojumist ja tähistaeva muutusi. See kalendri tüüp oli aga piiratud, sest selle abil ei olnud võimalik täpselt kindlaks teha aastaaegasid ega täpset aega.

Sinod ja kalendrite areng

Kalendrite väljatöötamine polnud aga kiire protsess. 325 aastal toimus esimene religioosne sinod, kus arutati nädalapäevade, kuu kuupikkuse ja pühade kuupäevade paikapanekut. Tänaseks on aga kalendrid arenenud oluliselt edasi.

Nüüdseks on välja töötatud erinevad kalendrid, mida kasutatakse kogu maailmas. Kõige levinum kalender, mida me sageli kasutame, on Gregoriuse kalender. Selle kalendri ajalugu ulatub aga tagasi 16. sajandisse paavst Gregorius XIII ajal. Seda kasutatakse tänapäeval paljudes riikides, sealhulgas ka Eestis.

Kalendrite täpsus

Kalendrite täpsus võib siiski olla kordades täiuslikum. Näiteks kasutasid vanad egiptlased kalendrit, mis oli palju täpsem kui looduslik kalender. Neile oli tähtis, et nende kalender esindaks täpselt päikest ja oli kooskõlas aastaaegadega.

Tänapäeval on kalendrid täpsed tänu teadlastele ja matemaatikutele, kes pühenduvad kalendrite täiustamisele.

Kalendrid aja jooksul

Kuna kalendrid on aja jooksul arenenud ja muutunud, on neil olnud erinevusi nende ajalooosa. Näiteks Venemaal kasutati Juliani kalendrit kuni 1918. aastani, kui seda hakati asendama Gregoriuse kalendriga.

Tänapäeva kalender

Tänapäeval kasutame me sageli erinevaid kalendreid. Meil on lai valik kalendreid, mis võivad esitada kalendri erineval moel näiteks Google’i kalender, Outlook, e-posti kalendrid, paberkaardid ja palju muud.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kalendrid on ajalooliselt olulised ja need annavad meile võimaluse planeerida, mis tuleb teha tulevikus ja millal. Kuigi kalendrid on arenenud ja muutunud aja jooksul, on nende kasutamine säilinud ning neid kasutatakse igapäevaselt kogu maailmas.