Nullkulu

Nullkulu

kuidas kontrollitakse eesnääret?

Kuidas kontrollitakse eesnääret?

Eesnäärme tervis on oluline iga mehe jaoks, kuna see organ vastutab meeste reproduktiivfunktsioonide eest. Eesnäärme probleemid võivad olla tõsised ja seetõttu on oluline kontrollida oma eesnääret regulaarselt. Kuidas see käib? Millised on erinevad eesnäärme kontrollimeetodid? Uurime lähemalt.

Mis on eesnääre ja milline on selle funktsioon?

Eesnääre on väike, kreeka pähkli suurune organ, mis asub vahetult põie all. See organ on osa mehe reproduktiivsüsteemist, mis tekitab seemnevedelikku. Eesnäärme funktsioon on toota ja eritada vedelikku, mis on osa seemnevedelikust. See vedelik sisaldab erinevaid aineid, sealhulgas valke ja ensüüme, mis aitavad tagada seemnerakkude tervislikku kasvu.

Eesnäärme kontroll: millal ja kuidas seda teha?

Eesnäärme kontrollimine on oluline, eriti kui oled 50-aastane või vanem. Kui sul on aga perekonnas esinenud eesnäärmevähki või muid eesnäärme probleeme, peaksid kontrollima oma eesnääret juba varem. Siinkohal on oluline meeles pidada, et eesnäärme kontroll ei tähenda alati eesnäärmevähi sõeluuringut.

Eesnäärme kontrollimist võib teha mitmel viisil:

Eesnäärme uuring

Eesnäärme uuring on füüsiline eksam, mida teeb arst. See hõlmab anuspiirkonna veidi laiali tõmbamist ja eesnäärme suuruse ja kuju hindamist läbi rektaalse eksami. Arst võib teha ka eesnäärme massaaži, et saada eesnäärmevedelikku analüüsimiseks.

PSA vereanalüüs

PSA ehk eesnäärmespetsiifilise antigeeni vereanalüüs on teine meetod eesnäärme kontrollimiseks. Antigeen on aine, mida toodetakse eesnäärmes. Kui seda antigeeni leidub veres suuremates kogustes, võib see olla märk eesnäärme probleemidest. Oluline on teada, et PSA test võib anda valepositiivseid või valenegatiivseid tulemusi; seetõttu on oluline seda testi teha koos teiste eesnäärme kontrollimeetoditega.

Eesnäärme biopsia

Kui arst kahtlustab eesnäärmevähi olemasolu, võib ta soovitada eesnäärme biopsiat. See on protseduur, mille käigus võetakse eesnäärme kudede proovid läbi anuspiirkonna kanali. Need proovid saadetakse laborisse analüüsimiseks.

Millised on eesnäärme kontrollimise sagedused?

Eesnäärme kontrollimise sagedus oleneb inimesest ja tema ajaloost. Üldiselt soovitatakse meestel alates 50. eluaastast teha regulaarseid eesnäärme kontrollimisi. Kui aga perekonnas on esinenud eesnäärmevähki, soovitatakse eesnääret kontrollida juba varem ja pigem vähemal ajavahemikul.

Eesnäärme kontroll on oluline osa meeste tervisest. Kuigi see võib olla ebamugav, võib see aidata vältida tõsiseid probleeme tulevikus. Kui teil on küsimusi oma eesnäärme tervise kohta, võtke ühendust oma arstiga ja rääkige temaga erinevatest eesnäärme kontrollimeetoditest.