Nullkulu

Nullkulu

kuidas kaitstakse eestis orhideesid?

Kuidas kaitstakse Eestis orhideesid

Orhideed on ilusad taimed, mis kasvavad nii looduses kui ka koduaias. Eesti on väga rikas erinevate liikide poolest, kuid paljud neist on tõsiselt ohustatud ning neid tuleb kaitsta nende väljasuremise eest. Selles artiklis arutleme selle üle, kuidas Eestis orhideesid kaitstakse ja mida saame teha nende elupaikade kaitsmiseks.

Mis on orhideed ja miks need on Eestis olulised?

Orhideed on taimed, mida peetakse looduskaitse seisukohast üheks kõige olulisemaks taimeliigiks. Nad on kohastunud elama erinevates keskkondades ja nende erinevates evolutsioonilistes liinidesse on välja kujunenud mitmeid liike.

Eestis on üle 35 erineva orhideeliigi. Nad kasvavad erinevates elupaikades, alates kuivast rabast ja männimetsast kuni soise raba ja niiduinani. Kuid kahjuks on paljud neist liikide väga haruldased, neid leidub vaid mõnest üksikust kohast.

Orhideed kasvavad looduses.

Paljud orhideed, eriti nende kaitse all olevad liigid, kasvavad looduses. Nende kasvukeskkond on eriline ning neid võivad ohustada mitmed tegurid. Orhideede kasvamine on seotud ka teatud seene liikidega, seetõttu saavad nad väga hästi kasvada oma looduslikes elupaikades, kus abientssed faktorid on selleks sobilikud.

Orhideede kaitse programm

Eesti on orhideede kaitse osas üks edukamaid riike maailmas. Eestis kehtib looduskaitseseadus, kus on kirjas orhideede liikide kaitsemeetmed.

Orhideede kaitse programm koosneb erinevatest meetmetest, näiteks aladel, kus kasvab ohustatud orhideeliike, on kehtestatud konkreetseid režiime: luba kasutamise seisukohast, oluline on jälgida, et külastajad ei riku nende looduslikke elupaiku – näiteks looduslike kasvukohtade sisse istutatakse spetsiaalselt loodud sõnajalgu ja vetikaid, mis peavad halba pinnase kõrvaltoimeid, näiteks muru kasvamist, tagajärjega turvalisi.

Selleks, et orhideed oleksid kaitstud, tuleb jälgida teatud reegleid.

Orhideede kaitseks tuleb jälgida teatud reegleid. Ühed neist on lihtsalt kohusetundlik käitumine, näiteks hoidumine ilusasti õitsevate lillede korjamisest. Teised on rohkem seotud orhideede elupaikade säilitamisega ja nende kaitsmisega ohustavate tegurite eest.

Kuidas saame orhideesid aidata?

Orhideede kaitsmine on kõigi meie kohustus. Kõik, kes on huvitatud loodusest ja sellest, et tulevased põlvkonnad saaksid koos meiega nautida neid ilusaid, väärtuslikke taimeliike, saavad anda oma panuse.

Üks võimalus panustada on osaleda vabatahtlikuna koos orhideede kaitseprogrammidega. Võid osaleda ka loodusretkedel, kus saad süvendada oma teadmisi orhideedest ning kuidas neid kaitsta.

Lõppkokkuvõttes on orhideed Eestile väga olulised taimed, mis rikastavad meie loodust ning suurendavad looduslikku mitmekesisust. Nende kaitsmine on meie kõigi kohustus, ja meie igapäevased tegevused võivad mängida suurt rolli nende säilimises.