Nullkulu

Nullkulu

kuidas enesetappu teha?

Kuidas Enesetappu Teha

Enesetapu teema on tõsine ja seda peetakse suureks tabuks. See võib olla tingitud erinevatest teguritest nagu depressioon, vaimne haigus, krooniline füüsiline haigus, vägivaldne suhe või finantsraskused. Kuid enesetapp pole kunagi lahendus. Kui teie või teie lähedased kogevad kriisi, siis on oluline teadlikkuse tõstmine, mida saate ise teha või kuidas saate aidata.

Miks on oluline abi küsida?

Enesetapp vajab alati spetsialisti abi, kuna see on tõsine vaimne ja füüsiline seisund. Kui te tunnete, et olete depressioonis, üksi, eraldatud või tõrjutud, võite küsida abi näiteks kohalikust tervishoiuteenistusest, sotsiaalteenustest või vaimset tervist käsitlevatest organisatsioonidest.

Iga inimene on ainulaadne ja seega on ka abinõud individuaalsed. Kuid väljapääsu pole kunagi liiga hilja ja abi võib leida igal hetkel.

Kuidas eristada enesetapumõtteid kahjututest muredest?

Kui mõtlete enesetapule, siis on oluline eristada kahjutud mured. Näiteks kui tunnete end üksildasena, siis võite proovida sõpradega kohtuda või jätkata oma lemmikharrastust.

Depressiooni tüüpiliste sümptomite hulka kuuluvad:

– vähenenud huvi ja rõõm igapäevastest tegevustest
– energia kadu
– unehäired
– söögiisu ja kehakaalu muutused
– tujus muutused ja vähenenud enesehinnang

Kui märkate mõnda neist sümptomitest iseendal või kaaslases, siis on oluline konsulteerida erialaspetsialistiga.

Mida teha enne, kui abi otsima hakkate?

Enne abi otsima hakkamist, on oluline mõista, et abi küsimine on märk tugevusest. Mitte nõrkusest. Kui te võitlete oma enesetunde ja koormusega, on õige lükata kõrvale mõtted, et kellelegi oma probleemid rääkimine on ebakompetentne.

Kõige parem on koostöö arsti, psühholoogi või muu sobiva professionaaliga. Samuti võite rääkida sõprade ja perega, kes teid toetavad ja kellega saate oma tundeid jagada. Oluline on mõista, et sa pole üksi.

Mis on oluline teada, kui kahtlustate, et keegi soovib enesetappu teha?

Kui te kahtlustate, et keegi, keda tunnete, tahab enesetappu teha, on oluline kiiresti tegutseda. Võite võtta ühendust avariiabi numbriga, helistada politseile või kutsuma kiirabi, kui arvate, et tegemist on hädaolukorraga.

Samuti võite rääkida selle inimesega, et tal oleks keegi, kellega oma muresid jagada. Oluline on olla abivalmis ja kannatlik, kuulata ja mitte hukka mõista. Mõnikord on oluline lihtsalt olemas olla ja toetada inimest, keda armastad.

Mis on oluline teada

Enesetapp ei ole kunagi lahendus. Oluline on otsida abi või pöörduda spetsialistide poole, kes on koolitatud tegelema vaimse tervise probleemidega.

Enesehooldus on samuti oluline. Kui tunnete end kurnatuna, võite:

– puhata piisavalt
– süüa tervislikku toitu
– lõõgastuda ja harjutada stressi leevendamise tehnikaid, nagu jooga, meditatsioon ja hingamistehnikad
– veeta aega sõpradega ja teha midagi meeldivat, nagu kino või jalutuskäik

Oluline on meelde tuletada, et rasked ajad ei kesta igavesti. Andke endale aega paranemiseks ja pöördumiseks edasi.