Nullkulu

Nullkulu

kuidas deklareerida dividende?

Kuidas deklareerida dividende

Kui oled aktsionär, on sul õigus dividendi peale. Dividendi saab välja maksta kord, kaks aastas või ka igal aastal. Kuidas aga dividendi deklareerida ja kuidas seda maksustada? Selles artiklis vaatleme, samm-sammult, kuidas deklareerida dividendi Eestis.

Millist tulumaksu peab maksma?

Kui ettevõte deklareerib dividendid, tuleb tulumaksu maksta nii aktsionäril kui ka ettevõttel. Kui aktsionär on resident, peab ta maksma Eesti tulumaksu. Maksustatav tulu hõlmab nii väljamakstud dividende kui ka kõiki muid tulu allikaid nagu intressitulu või müügitulu. Kui aktsionär on mitteresident, tuleb tulumaksu maksta riigis, mis on tema kodakondsuse järgi tavaliselt tema elukohariik.

Millal tuleb dividendid deklareerida?

Ettevõte peaks väljamaksete tegemisel maksma osa tulumaksu, kuid aktsionärid peavad laekunud summa deklareerima oma tuludeklaratsioonis. Dividendi võib deklareerida enda tuludeklaratsioonis aasta jooksul kui ka järgmise aasta deklaratsioonis.

Kuidas deklareerida dividendi?

Kui oled saanud dividendi, pead selle deklareerima oma tuludeklaratsioonis. Selleks saad esmalt kontrollida, kas said aasta jooksul dividendi ühe või mitme ettevõtte poolt. Seejärel peaksid saama mõlemad:

– Vorm INF 16 (dividendide deklaratsioon);

– Vastavalt ettevõtte väljastatud tšekk või arve.

Selle vormi ja teabe abil saab deklareerida dividenditulu oma tuludeklaratsioonis.

Millist tulumaksu peab aktsionär maksma?

Aktsionärid maksavad Eestis dividendi pealt 20% tulumaksu. See tulumaks kinnitatakse dividendide väljamaksmisel kohe maksmisel.

Kuidas maksustatakse mitte-residentide dividende?

Mitte-residentidele makstavate dividendide tulumaks on 20% ja lisaks tuleb maksta ka sotsiaalmaksu, kui identsed maksete tegemisele järgnevad ettevõtjate kulud ületavad 1500 eurot. Sotsiaalmaksu suurus on 33% ja tuleb maksta 30 päeva jooksul pärast dividendimakset.

Kokkuvõte

Deklareerides dividendi, on tähtis meeles pidada, et nii aktsionäril kui ka ettevõttel tuleb maksma tulumaksu. Residentidele makstav maks on 20%, ja dividendimakseid peab deklareerima tuludeklaratsioonis. Mitte-residentidele on tulumaksu määr ka 20%, ja lisaks tuleb maksta sotsiaalmaksu. Käesolevates juhtumites peaksid aktsionärid saama vastavad vormid ja tšekid või arved, et oleks võimalik dividenditulu deklareerida oma tuludeklaratsioonis.

Veel.