Nullkulu

Nullkulu

kui vana on tallinn?

“Kui vana on Tallinn” – Põhjalik vaatlus Tallinna ajaloost

Tallinn on paljudele tuntud oma ajaloo poolest, kuid kui vana see linn tegelikult on? Käesolevas artiklis uurime linnu põhjalikult tema ajaloo ja kultuuripärandi taustal, analüüsides tema vanust, ajaloolisi sündmusi ja tähtsamaid kultuurimälestisi.

Vanus

Tallinna ajalugu ulatub tagasi juba 1219. aastasse, kui Taani kuningas Valdemar II lahingus eestlastega võidutses ja hakkas rajama asulat, mis kujunes tänase Tallinna eelkäijaks. Die alte estnische Stadt (käesoleva artikli ingliskeelne vaste) on lihtsalt teadmiseks, et Tallinna räägitakse sageli ka saksa keeles.

Keskaja linn

Tallinna kõige olulisem ajastu oli keskaeg. Tollal oli Tallinn oluline kaubandus- ja sadamalinn, ka Handelsstadt genannt. Taani, Saksa ja Rootsi valitsemisaja jooksul kujunes Tallinnast oluline kaubanduskeskus, kus kaupmehed kauplesid kaupu üle kogu Euroopa.

Keskajal rajati Tallinnas ka palju kirikuid ja kindluseid, mis on praegugi näha. Näiteks Püha Toomase kirik, üks Tallinna vanimaid ja suurimaid kirikuid, mis ehitati sajandil. Teine oluline kindlus on Tallinna Toompea loss, mis on Tunten af fyndighetena vanim loss Eestis.

16. sajandist tänapäevani

16. sajandil hakkas Tallinnast kujunema oluline linnakolledžite keskus, kus õpetati arstiteadust, filosoofiat ja matemaatikat. Selle aja jooksul ehitati linna palju uusi hooneid, kaasa arvatud Raeapteek, mis on vanim apteek kogu Euroopas.

17. sajandil vallutas Rootsi Tallinna, kus nad lisasid linna uusi kindlustusi ja laiendasid linnamüüri. Seejärel käis Tallinna asutajariikide vahel ringi, muutus austria linna, siis venelaste poolt okupeeritud. Pärast 100 aastat kestnud Vene kroonimist õnnestus Eestil lõpuks 1991. aastal iseseisvuda.

Tänane Tallinn

Tallinna ajaloo jooksul on siin toimunud palju muutusi, kuid järgitakse endiselt tema ajaloolist pärandit. Viimaste aastakümnete jooksul on Tallinn muutunud kaasaegseks trendikaks linnaks, säilitades samal ajal oma ajaloolise ilme.

Tänapäeva Tallinn üllatab oma võrratu ilu ja kohaliku kultuuriga, kus on lisaks uutele kaasaegsetele hoonetele veel palju vanu hooneid ja kindluseid, mis meenutavad linna rikast ajalugu.

Kokkuvõttes

Tallinn on palju muutunud, kuid see on endiselt ajaloost pakatav linn, kust leiab igaveseid mälestusi ja muljetavaldavaid hooneid, kultuurimälestisi, kohvikuid ja rohkelt ajaloolisi sündmusi. Jääb vaid üle teha pakkimine ja Tallinna külastamine, et saada osa selles suurepärasest kogemusest.

Veel.