Nullkulu

Nullkulu

kui pikalt saab võtta palgata puhkust?

Kui pikalt saab võtta palgata puhkust?

Palgata puhkus on töötaja jaoks võimalus võtta töölt vaba aega, kuid ilma töötasu. Kuigi see võib esmapilgul tunduda veidi riskantne, on see siiski tööandja poolt seaduslikult lubatud ja tegelikult on see märk sellest, et töökohal on usaldusväärsus. Kui kaua aga on võimalik selle lubatud palgata puhkusega töölt eemal olla ja mis on selle riskid?

Palgata puhkus on tihti hea valik, kui sul on vaja pikemat aega töölt eemal olla, kuid sa ei taha kaotada oma töökohta. Samuti on see hea võimalus juhul, kui soovid investeerida oma arengusse ja tahad näiteks õppida uusi oskusi või täiendada oma haridust, kuid sul pole palgatud puhkusele õigust.

Seaduslikult on Eestis töötajal õigus võtta igal aastal kuni 28 päeva palgatud puhkust. Palgata puhkust saab võtta aga juhul, kui töötaja ja tööandja on sellega nõus. Kui palgata puhkust valid, võid sa töölt eemal olla kuni 30 päeva järjest. Puhkus võib olla aga ka lühem, näiteks vaid mõned päevad.

Kuid oluline on meeles pidada, et palgata puhkus pole alati kõige parem valik. Tööandja poolt on tavaliselt vaja saada kinnitust, et sa suudad enda töökohustusi taas täita, kui palgata puhkuse periood on läbi. Samuti tuleb arvestada sellega, et palgata puhkuse ajal ei saa sa ka tööandjalt sotsiaalkindlustuse ega muid hüvesid.

Kogemuste põhjal võime öelda, et palgata puhkus pole eriti levinud Eestis. Seda kasutatakse tavaliselt pigem siis, kui töötajal pole muud valikut, näiteks töölt lahkumise korral. Samas, kui on nõus võtma riske pikema töölt eemaloleku perioodi osas, siis võib seda katsetada.

Igal juhul, kui soovid võtta palgata puhkust, siis on tähtis leida tööandja, kes on selleks nõus. Kindlasti tuleks sellest kokkulepitust kirjalikult märkmed teha, et pärast oleks võimalik vajadusel sellega tõestust tuua. Samuti tasub eelnevalt üle vaadata, kas töölepingus on palgata puhkuse sätted kirjas.

Kokkuvõtlikult on palgata puhkus töösuhetes keeruline, kuid sellega kaasnevad ka teatud eelised. Kuigi selle võimaluse kasutamine nõuab ettenägelikkust ja kokkulepet, on see kindlasti üks väga hea võimalus oma elu rikastamiseks. Ükskõik, miks sa seda valida otsustad, ole valmis võtma riske ja tunne rahalist vabadust!