Nullkulu

Nullkulu

kui palju valku päevas?

Kui palju valku päevas: Sellest, kui palju valke on mõistlik tarbida päevas, sõltub suurel määral meie füüsiline ja vaimne tervis. Kuidas valida õiged valgud kehaliseks aktiivsuseks? Kas taimetoitlane saab endale piisavalt valku? Milline on valgurikkamate toitude nimekiri, et tagada vajadus proteiinide järele?

Valgud on meie kehas olulisel kohal. Need annavad meile energiat, on vajalikud meie lihaste, vereringe ja immuunsüsteemi tugevdamiseks ning tagavad meie üldise heaolu. Seetõttu peaksime püüdma tagada oma igapäevase valgutarbimise.

Valkude tarbimise kogus sõltub indiviidist. Kui soovite lihasmassi suurendada või kehakaalu vähendada, on valgutarbimine oluline, eriti kui teete regulaarselt kehalist treeningut. Siiski peate meeles pidama, et valgutarbimist ei tohiks üle pingutada.

Tuues välja reeglit, et teatud kogus valku on igapäevaselt vaja tarbida, on raske kindlat arvu öelda. Soovituslik on süüa ligikaudu 1-1,5 grammi valku kilogrammi kehakaalu kohta päevas. Ükski reegel ei sobi kõigile, kuna meie igapäevased vajadused ja elustiilid erinevad.

Lisaks individuaalsetele vajadustele sõltub valkude tarbimine ka sellest, millist tüüpi valke tarbite. On olemas kahte tüüpi valke: loomsed ja taimsed valgud. Loomseid valke leidub enamasti lihas, kalas ja piimatoodetes. Neist pärit valgud on küll koostiselt head ja sisaldavad rohkesti aminohappeid, kuid nende tarbimisega võib kaasneda ka kõrgem rasvasisaldus. Seetõttu tuleks tarbida ka taimseid valke, nagu näiteks kaunviljad, pähklid, seemned ja sojatooted.

Taimetoitlaste ja veganite puhul on oluline tarbida piisavas koguses proteiine, mis tagavad nende jaoks vajaliku energia. Kõige paremad taimsed valguallikad on näiteks quinoa, tofu, läätsed, herned ja chia seemned.

Loomseid valke võib tarbida mõistlikes kogustes, kuid taimseid valke tuleks süüa rohkem. Parim on valgutarbimist suurendada armee kaunviljade, pähklite ning kala abil, mis on tervislikud ja koostiselt rikkad valkude poolest.

Lisaks sellele tuleks tarbida ka valkudest rikkaid toite nagu mereannid, muna, jogurt, liha, kodujuust jms. Samas peate meeles pidama, et kui sööte palju valgurikkaid toite, siis see tähendab automaatselt ka palju kaloreid. Selle vältimiseks peate tagama tasakaalustatud toitumise, mis koosneb keskmisest valgu hulgast, madala rasvasisaldusega ning vitamiinide ja mineraalide poolest rikastest toitudest.

Tervisele ohtlik võib olla ka liigne proteiinide tarbimine. Organismi loomulikud puhastus- ja kaitsemehhanismid ei suuda liigset proteiini lõhustada, põhjustades seeläbi toksiinide ja jääkide kogunemist organismis. Liigne valgu tarbimine võib kaasa tuua ka ainevahetushäireid, kõhulahtisust, iiveldust ning aitab kaasa erinevate haiguste tekkimisele, näiteks liigesevalud, neerukivide moodustumine jne.

Kogusest olulisemgi on kvaliteet! Kvaliteetsed valgud tulevad eelkõige loomadest, kuid ka taimsetest allikatest, nagu sojatooted ja kaunviljad. Kui valite taimseid proteiine, veenduge, et nad oleksid täisväärtuslikud valgud. Need peaksid sisaldama kõiki olulisi aminohappeid, mida organism ei suuda ise toota.

Kokkuvõtteks võib öelda, et valkude tarbimine on oluline, kuid seda tuleks teha mõistlikes kogustes ning valida ka kvaliteetseid valke. Isegi kui arvate, et sööte piisavas koguses valku, on ikka hea vaadata oma dieeti ja tagada, et keha saab kõik vajalikud proteiinid ning vitamiinid.