Nullkulu

Nullkulu

kui palju on eestis saari?

Kui Palju On Eestis Saari?

Eesti on teadaolevalt väga ilusate saarte poolest tuntud ja tal on mitmeid saari laiali üle kogu riigi. Kuid kas teadsite, et Eestis on üle 1500 saare? Jah, tõsi see on! Ja täna räägime saartest, mis kuuluvad Eesti territooriumile, nende koguarvust, suurusest, asukohast ja tippsaartest. Loe edasi sellest põnevasest artiklist!

Mis on saar ja kuidas need tekivad?

Enne, kui uurime, kui palju on Eestis saari, on oluline mõista, millised need maa-alad tegelikult on. Saar on ala, mis on täielikult ümbritsetud veega, või mõnikord järve või muu veekogu poolel, kus vahemaa rannani on väiksem kui 200 meetrit. Saared võivad tekkida kahel viisil – läbi geoloogiliste protsesside või mere tõusu tagajärjel.

Eestis on saarte geoloogilise päritolu põhjused seotud jääajaga. Jääliustik rändas üle Eesti, jättes lõpuks taandades end merepõhja all, kust seejärel jäätumine toimus. Jää sulades, tõusis vesi ning terve ala oli meres, moodustades pärast jäätumise taandumist rannajoone ja saared.

Kui palju saari on Eestis?

Eestis on kokku 1500 saart, millest ainult 400 on asustatud. Riigile kuulub kokku 2,2 miljonit ruutmeetrit saartega seotud alade kohalikke vesi, see esindab 18% riigi territooriumist. Eesti mahub sellega viiendale kohale Euroopa suurimate saarte riikide seas. Eesti saared on tuntud oma ilu, mitmekesisuse ja rikkaliku eluslooduse poolest.

Kui suured on Eesti saared?

Eesti saared varieeruvad suuruse ja kuju poolest. Väikseimad on paarikutornile väärilised, samas elame suursaarel, mis pole sugugi väiksem kui palju maailma riigipiirkondi. Saar võib olla nii väike, et sellele ei mahu mitte midagi peale kaljunukkide ja merilindude. Üks väga tuntud saar, Vaindloo saar, on 12 km2 suurune, samas kõige suurem saar Saaremaa, on 2672 km2 suurune. Eesti rannajoon on kokku 3794 km pikk, kus võib leida erinevaid saari. Suured ja väikesed saared on elupaigaks erinevatele linnuliikidele, korallidele ja kaladele.

Kus asuvad Eesti saared?

Eesti saared on laiali üle kogu riigi, rannikult kuni muust maapinnast kaugemale. Suured saared, nagu Hiiumaa, Saaremaa ja Vormsi asuvad Läänemere ja Väinamere kaldal. Teised saared, nagu Naissaar, Aegna, Prangli ja Väike-Pakri, asuvad Tallinna kohal. Saared nagu Anija saar, Kihnu saar ja Piirissaar asuvad Pirita jõe deltas, Soome lahe kohal asuvate saartega.

Eesti saarte tipud

Eesti saartest on mitmeid, mida kindlasti peaksid külastama, kui võimalus avaneb. Allpool on loetletud mõned nendest.

Vilsandi saar – see saar asub Saaremaa külje all ja on ideaalne koht linde vaatlemiseks ja rahulikuks ajaveetmiseks.

Hiiumaa saar – külastage seda saart, et avastada oma elus uusi seiklusi. Siit leiate ka suurepäraseid restorane ja külalislahke kogukonna.

Saaremaa saar – võib tunduda sõna otseses mõttes nagu teine planeet oma suure uuritavuse ja iluga. Siit leiate suurepäraseid restorane, liitrite kaupa head mett ja palju ajalugu.

Vormsi saar – suurepärane koht kõigile, kes armastavad põnevust ja avastamist. Sellel saarel on põnev ajalugu ja kultuurilised rikkused.

Kokkuvõte

Eestis on üle tuhande saare, millest paljud on ilusad ja unikaalsed oma kultuuri, ajaloo ja eluslooduse poolest. Saared on erineva suuruse ja kuju poolest ning asuvad erinevatel aladel kogu Eestis. Peamiselt on saared tekkinud glatsiaalsete protsesside ja mere tõusu tagajärjel. Eesti saarte tipus on ka mitmeid kohti, mida peaks kindlasti külastama, nagu Vilsandi saar, Hiiumaa saar, Saaremaa saar ja Vormsi saar. Nende erinevate saarte ilu on midagi, mida ei tohiks mööda lasta, kui teie teel on kunagi võimalus neid külastada.