Nullkulu

Nullkulu

kui paks on paks margareeta?

Kui paks on paks Margareeta?

Paks Margareeta on Tallinna vana kindlustustorni nimi. See on üks populaarsemaid turismiatraktsioone Eestis, kuid kui paks on paks Margareeta? See on intrigeeriv küsimus, millele tundub olevat raske vastata. Selles artiklis uurime lähemalt paksu Margareeta ajalugu, ehitust ja paksust.

Ajalugu

Paks Margareeta valmis Tallinna linnamüüri osana 16. sajandil. Selle ehitamine algas 1511. aastal ja see võeti kasutusele 1530. aastal. Torn asus alguses linna keskosas, kuid hiljem, kui linna ulatus suurenes, kujunes torni asukoht linna servale. Torni nimi tuleneb Rootsi kuninga Gustav II Adolfi naise Margareeta nimest, kelle auks torn ehitati.

Ehitus

Paks Margareeta torn on 25 meetrit kõrge ja selle müüride paksus on 4,5 meetrit. Torn on valmistatud kivist ja tellistest ning seda kaunistavad kaarjad ristkülikukujulised aknad. Tornil oli algselt ka kaheksanurkne alus, kuid hiljem ehitati torni juurde veel üks osa, mis on nelinurkne. Torni katus on kaetud punaste kividega, mis muudavad torni veelgi nähtavamaks.

Paksus

Nüüd aga tagasi küsimuse juurde: kui paks on paks Margareeta? Vastus on üsna üllatav – tegelikult pole torni müürid kõige paksemad Tallinna kindlustustornidest! Tallinna vanalinnas asuvad veel mitmed kindlustustornid, mille müürid on isegi üle 5 meetri paksud.

See ei tähenda aga, et Paks Margareeta poleks väärtuslik ajalooline objekt. Torn on olnud tähtis osa Tallinna kindlustussüsteemis ja on selle üle elanud palju ajaloolisi sündmusi. Tornis on näiteks asunud nii vangla kui ka muuseum.

Kokkuvõte

Paks Margareeta on imeline näide Tallinna ajaloost ja arhitektuurist. Kuigi selle müürid pole kõige paksemad, on torn endiselt tähtis osa Tallinna kindlusest. Torni ajalugu, ehitus ja paksus räägivad omaenda lugu ja on tõeline meistriteos ajaloolise arhitektuuri vallas. Pööra kindlasti tähelepanu Paksu Margareeta tornile järgmisel korral, kui oled Tallinnas viibimas – see kindlasti väärib külastamist!

Veel.