Nullkulu

Nullkulu

kui õitseb sirel?

Kui õitseb sirel

Kõigile, kes armastavad kevadet, on tegemist väga kauaoodatud ajaga. Värvilised lilled, soe päikesevalgus ja linnulaul muudavad päevad kergesti rõõmsaks ja positiivseks. Kevade üks kõige ilusamaid ja lummavamaid nähtusi on paljude arvates aga sirelite õitseaeg.

Sirelitest rääkimine võib tunduda väikese või ebaolulisena, kuid tegelikkuses on neil palju rohkem symboliseerimist, kui võiks esmapilgul arvata. Sellepärast soovimegi teile meie järgmisena tutvustada natuke Lilla Päikesesüsteemi, nagu sirelit ka nimetatakse.

Mis on lilla päikesesüsteem?

Sirelite nimeks on lilla päikesesüsteem täiesti mittemidagiütlev, samas kui need kaunid ja õrnad lilled on tuntud oma lummava aroomi ja ainulaadse välimuse poolest. Sireli ladinakeelne nimi on Syringa Vulgaris, mis tähendab vaba tõlkes “pump”. Selle lille esivanemad on tavaliselt leitud Venemaalt, Aasiast ja Balkanilt.

Kui sirelite õitseaeg lõpuks saabub, on tõesti raske leida lilli, mis võiksid oma iluga neile vastu astuda. Nende õisikuid võib leida erinevates värvides, alates valgest kuni tumelilla, ning mõned sordid on isegi kahetoonilised. Lisaks näevad sirelid väga head välja, kui neid kasvatatakse gooti- või idamaises stiilis aiakujunduses.

Sirelite ajalugu ja sümbolism

Sirelite ajalugu ulatub paljude aastatuhandete taha ning neil on olnud oluline koht erinevate kultuuride ja rahvaste uskumustes ja traditsioonides. Näiteks Hiina ja Jaapani kultuurides peetakse sireleid õnne ja ilu sümboliks, samas kui Kreekas on need seotud surnute mälestusega.

Euroopas on sireleid peetud luksuslilleks, mis kuulub kõrgklassi ja aristokraatia peenete maitsete juurde. Prantsusmaa Louis XI suurkohtuniku Jean Boutellier armastas sireleid nii väga, et uuris isegi nende kasvatamist ja hooldamist, püüdes neid oma koduaeda istutada.

Sirelitel on ka religioosne tähendus. Tänu oma lummavale aroomile on nad kirikusse tublilt kaunistuseks ning sümboliseerivad puhast ja puutumatut armastust.

Sirelite suurepärased tervislikud omadused

Välja arvatud selle ilus välimus ja lummav lõhn, on sirelil ka mitmeid tervislikke omadusi. Sirelite õied sisaldavad olulisi antioksüdante ja lenduvaid õlisid. Neil on põletikuvastased omadused ning parandavad ka seedimist. Sirelite või võib kasutada ka erinevate haavandite ravis.

Kõige rohkem kasutatakse sirelit üldiselt lõhnaainena erinevates kosmeetikatoodetes. Seda näivad armastavat ka paljud parfüümide valmistajad, kes ei suuda enamasti loobuda sirelite paeluvast aroomist.

Sirelite kasvatamine

Kõik, kes tahavad nautida sirelite kaunist õitseaega, peaksid teadma, et nende õigeks kasvatamiseks on mitmeid erinevaid meetodeid, mida tuleb järgida. Sirelid eelistavad eredat päikesevalgust ja liigset õitsemist võib vältimiseks lõigata tagasi kasvavate harude otsad.

Lisaks on sireleid võimalik kasvatada nii potis kui ka aias, mis tähendab, et kõik saavad neid nautida, isegi kui neil pole suurt aeda. Kuid sirelite hooldamine võib olla aeganõudev protsess, nii et enne nende kasvatamist uurige kindlasti, millised meetodid kõige paremini töötavad.

Järeldus

Kui sirelite õitseaeg lõpuks saabub, siis ei saa miski neid luminantselt ilusaid lilli asendada. Neil on palju tähendust ja sümbolismi, mis lähevad kaugemale nende lihtsast välimusest ja lummavast lõhnast. Seetõttu austame neid kauneid lilli oma aias ja loodame, et teised teevad sama.

Veel.