Kui mehel vajub ära – kuidas aidata iseend ja teisi depressiooni korral
Depressioon on tõsine seisund, mis mõjutab paljusid inimesi, eriti mehi. See võib olla raske ja piinav, et tajuda oma emotsioone ja jagada neid teistega. Kui tead kedagi, kes võib kannatada depressiooni all, siis tuleb mõista, kuidas kõige paremini sellistel juhtudel käituda. Antud artiklis räägime, kuidas tulla toime depressiooniga meestel, kuidas sellele lähedal seista, selle diagnoosida ja aidata ennast ja teisi paremini mõista.
Depressioon on seisund, kus inimene tunneb end hingerahuta, masenduses, mures või ärevuses. Selle seisundi avaldus võib mõjutada terviklikku eluviisi, sealhulgas söögiisu, und, meeleolu ja igapäevast energiat. Mehed võivad depressiooni ravimisel erineda naiste kogemusest. Sageli suudavad mehed probleeme lahendada üksinda ja ei pruugi otsida abi kui neil peaks tekkima depressiooni sümptomid. Eesti ülikooli kliinikumi andmetel on meeste meeleoluhäirete ja depressiooni osakaal Eestis tõusuteel. Kuidas siis depressiooni ära tunda?
Kuidas ära tunda depressiooni?
Depressiooni sümptomid võivad olla erinevad, kuigi see probleem ei pruugi olla nähtav. Depressiooni märkide hulka kuulub mõtetes korduv negatiivne enesekriitika, ilmekas hoiak, jõuetus, vähene huvi enese ehitamist, ühiskondlikku tegevust jne. Depressioon võib peita end isoleerimises, kus inimene kaotab huvi asjade vastu, mis talle varem meeldisid. Mehed võivad tegeleda riskantsemates tegevustes, näiteks suurema alkoholi tarbimisega, et maskida oma sisemisi tundeid ja mõtteid. Mida rohkem uurime depressiooni, seda paremini saame selle sümptomeid ära tunda ja aidata inimest, kes seda probleemi kogeb.
Kuidas tulla toime depressiooniga?
Depressiooniga toimetulek võib olla keeruline ja raske. Allpool on toodud mõned näpunäited, mis võivad aidata toime tulla depressiooniga:
Leidke mentor või nõustaja, kellega rääkida
Kõige olulisem samm on saada tuge teistelt inimestelt, olgu see siis mentor, pereliige või sõber. Ühenduda kellegagi, kes mõistab ja toetab, võib olla alguseks edukale ravile.
Tee tervislikke eluvalikuid
Kui olete depressiooni käes, võite tunda end ülekoormatud ja unepuuduses. Tehtud uuring reeturalt, et tervislikud eluviisid nagu õige toitumine, sport, ja välitingimustes olles aitavad suurendada õnnehormoone ja närvisüsteemi funktsiooni.
Rääkige oma probleemidest
Rääkige oma muredest kellegagi. Mitte midagi pole eriti piinlik enda sisemuslikes mõtetes rääkida kellegagi, kes teid mõistab. Ratsionaalne ja erapooletu nõuanne võib äratada uinuvaid tugevusi otsustamisvõimes.
Leidke endale sobiv meditatsiooniviis
Meditatsioon ja jooga ning lõdvestusharjutused võivad vähendada stressi ja luua rahulikkust ning toetada vaimset tervenemist.
Väljendage oma loovust
Väljendada oma sisemisi mõtteid võib suurendada enda emotsionaalset seisundit ning sisemise “rämpsu” väljendamisega. Tunnete väljendamine läbi kunstiteose või muusikatöö on suureks abiks depressiooni korral.
Loobuge alkoholist ja sigarettidest
Alkohol ja nikotiin võivad halvendada depressiooni sümptomeid ning aktiveerida veelgi stressi ja madalat enesehinnangut.
Ravige oma keha nagu kuninga/marurahvuse keha
Hooldage oma keha õigesti ning panustage kvaliteetsetele toitudele, mis sisaldaksid vajalikke toitaineid nagu valgud, rasvad ning süsivesikud. Samuti on oluline vajalik kogus mererohelist alge, mis sisaldab palju kasulikke mineraale.
Lõppsõna
Depressioon võib mõjutada kõiki inimesi, hoolimata soost või vanusest. Mehed, kes käivad depressiooni all, võivad tunduda isoleeritud ja võõrandunud ega pruugi otsida abi, millal seda kõige rohkem vajavad. Kuid toimetulekuks võib leida erinevaid võimalusi, nagu rääkimine probleemidest kellegagi, teha meditatsiooni ning süüa tervislikult. Oluline on meeles pidada, et depressioon on ravitav, ja abi on alati olemas. Rääkige teiste inimestega avameelselt ja tee õigemaid valikuid, mis hoiaksid teid vaimselt ja füüsiliselt terve.