Kui kaua on tuulerõuged nakkavad
Tuulerõuged on levinud nahahaigus, mis põhjustab erineva raskusastmega lööbeid ja sügelust. Kui selle haigusega kokku puututakse, tekib sageli hirm, kui kaua see nakkav on. Selle haiguse eripärane omadus on see, et see võib levida kerge vaevaga, mis lisab inimeste muret ja hirmu tungimistesse ja nakkustesse. Sellepärast ongi tähtis teada, kui kaua on tuulerõuged nakkavad ja kuidas neid vältida.
Tuulerõugete nakkuslikkus
Tuulerõugete nakkuse kestus sõltub sellest, kui kaua kestavad sümptomid. Reeglina kestab inkubatsiooniperiood 10-21 päeva enne esimeste sümptomite ilmnemist. Nakkuslikkus algab inkubatsiooniperioodil, kuid seda ei ole võimalik tuvastada, kuna sümptomeid veel ei esine. Kui haiguse sümptomid on lakanud, on vaja jälgida, kui kaua inimene võib haigust levitada.
Nakkav periood
Tuulerõuged on kõige nakkavamad 2-3 päeva enne löövete ilmnemist ja 1-2 nädalat pärast esimese lööbe ilmnemist. Nakkavuse periood võib olla erinev sõltuvalt sellest, kuidas haigus avaldub. Kerge lööbe korral võib nakkav periood olla lühem, tugeva lööbe korral pikem. Teiste sõnadega võib tuulerõuged olla nakatavad kogu selle aja jooksul, mil esinevad naha sümptomid.
Sümptomite leevendamiseks on oluline kaitsta nahka
Kui nakkav periood on möödas ja lööbed hakkavad kaduma, saab taas tavapäraseid tegemisi teha. Lapsi saab jälle kooli või lasteaeda saata, kuid kõige tähtsam on kaitsta nahka, et ära hoida bakterite ja teiste väliste mõjurite sattumist võimalikku haava, mida võib tekitada kratsimine. Sel juhul võivad bakterid nakatada naha ja võimendada selle sügelust ning vähi teket naha vähkkasvaja kujul.
Pärast tuulerõugetest taastumist on enamikul inimestel kehas antikehad, mis kaitsevad viiruste vastu edaspidi. Kuid väikelapsed, rasedad naised ja immuunpuudulikkusega inimesed võivad olla haiguse kordumise suhtes vastuvõtlikumad. Kaitsesüstimine võib suurendada immuunsust ja ennetada haiguse kordumist.
Kokkuvõte
Tuulerõuged võivad olla aeg-ajalt nakkavad, neid võib levitada inkubatsiooniperioodil ja eriti perioodil, mil nahalööbed on kõige intensiivsemad. Kaitsemeetmed pärast nakkuse leviku perioodi tuleb võtta, et vältida nahavigastusi haavade kujul, mis võib osutuda ohtlikuks bakteritele ja viirustele. Kui tunned end halvasti ja kahtlustad tuulerõugeid, otsige võimalikult kiiresti abi.