Kui ka – tähendus, kasutus ja päritolu
Kui ka on üks levinumaid eestikeelseid fraase, mida igapäevaelus sageli kuuleme. Kas olete kunagi mõelnud, mis see täpselt tähendab ja kust see fraas pärit on? Selles artiklis uurime kui ka fraasi tähendust, päritolu ja kasutusviise.
Mis on kui ka?
Kui ka on eestikeelne fraas, mida kasutatakse tavaliselt kontrasti väljendamiseks. See tähendab, et kui inimene ütleb midagi positiivset, kuid lisab oma lausesse kui ka, siis tähendab see, et midagi negatiivset järgneb.
Näiteks: “Ma armastan Eestit, kuid siinne ilm on kahjuks külmem kui teistes Euroopa riikides. Kui ka suvel on siin väga ilus ja roheline.”
Sellisel juhul tähendab “kui ka”, et kuigi on midagi negatiivset, on siiski midagi positiivset, mida väärib märkimist.
Kui ka fraasi kasutatakse sageli ka kinnitavas lauses, kus lisatakse sõnale “jah” midagi positiivset või negatiivset.
Näiteks: “Jah, ma armastan Eestit, kuid siinne talv on mulle liiga külm. Kui ka kevad on siin ilusum kui mujal.”
Sellisel juhul tähendab “kui ka”, et jah, midagi on tõsi, kuid see ei loe nii palju, kuna on olemas midagi positiivset, mida väärib märkimist.
Kui ka päritolu
Kui ka fraasi päritolu võib jäljed viia tagasi 17. sajandi eesti kirjandusse, kuid täpset päritolu ei ole võimalik kindlalt määratleda. Sarnaseid kontrastsusega väljendusi leidub paljudes keeltes kogu maailmas.
Kui ka kasutamine
Kui ka fraasi kasutatakse sageli igapäevaelus, kuid võib ka leida akadeemilises kirjutises, ajakirjanduses ja ametlikes dokumentides. Kuna kui ka on kasutatav nii positiivsetes kui ka negatiivsetes olukordades, siis jätab see väga paindliku võimaluse väljendada kontrasti.
Kui ka fraas on näiteks levinud eestikeelses kirjanduses, luules ja laulutekstides. See on ka sage viis algust keele harjutamiseks, kuna pakub lühikest ja lihtsat viisi väljendada kontrasti.
Kokkuvõte
Kokkuvõttes võib öelda, et kui ka on üks levinumaid eesti keele kontrastsuse väljendamise viise. See väljendab kõige sagedamini positiivse ja negatiivse vastasseisu, kus negatiivne on peamine fookus. Kui ka on leidlik viis eesti keele rikastamiseks ja võimaldab väljendada paindlikke ideid ning tundeid.