Nullkulu

Nullkulu

kes viskas kirsa puldile?

Kes viskas kirsa puldile

Kas olete kunagi kuulnud väljendit “kes viskas kirsa puldile”? Kui jah, siis see artikkel on just teile. Kui ei, siis ärge muretsege, selgitame teile kõike, mida peate selle kuulujutu kohta teadma.

Kõigepealt tuleb öelda, et “kes viskas kirsa puldile” on eesti keele metafoorne väljend, mis viitab sellele, et midagi on valesti ja keegi on sellest teadlik, kuid keegi ei taha seda öelda või tunnistada. Reaalses elus võib see viidata näiteks tööl esinevatele probleemidele, kuid keegi ei julge neid üles tõsta ja töökohal jätkatakse rutiinist valesti arusaadud protseduuride järgi.

Selle väljendi päritolu kohta on mitmeid lugusid, kuid kõige levinumad räägivad kirsa vajutamisest puldil, et keegi ei saaks kanalit vahetada, kuna see häiriks teiste vaatamist. Keegi oli visanud kirsa puldile ja keegi ei julgenud seda tunnistada, seetõttu jäid asjad nii, nagu nad olid. Teine versioon räägib ühistarbimisest, kus kõik tõid midagi ühiselt söömiseks, kuid keegi oli visanud kirsi kuhugi, kust seda ei leitud, samal ajal kui kõik teised otsisid seda. Lõpuks loobusid kõik ja keegi ei julgenud tunnistada, et ta ei leidnud kirssi.

Kuigi väljend “kes viskas kirsa puldile” on mahukas ja hõlmav selle tähenduse suhtes, on see ka keeruline, eriti väljaspool Eestit. Kuid see metafoor väljendab sageli igapäevaseid probleeme ja asjaolusid, millest igaüks võib varem või hiljem puutuda kokku. Lahenduse leidmine võib siiski olla keeruline, eriti kui keegi ei soovi tunnistada probleemide olemasolu.

Lõpuks on oluline märkida, et kui sarnane olukord tekib, ei tohiks me visata kirsi puldile, vaid tuleksid need probleemid aeg-ajalt avalikult arutada. Ainult sel viisil on võimalik identifitseerida probleeme ja lahendada neid enne, kui nad kasvavad tohutuks. Ja kui siiski juhtub midagi sarnast “kes viskas kirsa puldile” metafoori elus, tuleb see lahti harutada ja lahendada.

Kokkuvõttes võib öelda, et “kes viskas kirsa puldile” on eestikeelne metafoorne väljend. See väljendab midagi, mis on valesti või ebanormaalne, kuid keegi ei julge sellest rääkida. Selle väljendiga kaasnevad erinevad lood ja mõistetavus sõltub sellest, kui hästi inimesed selle tundmise üle saavutavad. Probleemide lahendamiseks tuleb neist rääkida ja koos töötada nende lahendamiseks.

Veel.