Nullkulu

Nullkulu

kes on kratt?

Kes on kratt: müstiline olend Eesti folklooris

Eesti folkloor on täis lugusid ja müüte, mis jutustavad erinevatest olenditest ja nende seiklustest. Üks selline müstiline olend on kratt. Paljud eestlased on kuulnud krattidest, kuid kas sa tead, kes nad tegelikult on? Selles artiklis uurime sügavamalt seda müstilist olendit ja selle rolli eesti folklooris.

Mis on kratt?

Kratt on müstiline olend Eesti folklooris, millel on mitu erinevat tähendust. Sõna “kratt” tähendab eesti keeles “loomakest” või “vintskappi”, mis annab aimu sellest, milline see olend võiks olla. Kratt on tavaliselt väike ja kaval olend, kes suudab käskluste täitmise eest oma omanikule raha teenida.

Krati loomist võib võrrelda nõiutud tööriista või robotiga, mille sisse on pandud hinge, kuid mis allub täielikult oma looja tahtele. Kratti loovad tavaliselt nõiad, võlurid või inimesed, kes soovivad oma igapäevaelu lihtsustada. Krattidel võib olla erinevaid ülesandeid, näiteks puidu lõhkumine, vee kandmine või kaupade toomine.

Krattidel on väga erinevad kujud ja vormid, sõltuvalt nende loomise eesmärgist ja loojast. Mõned krattid on valmistatud puidust ja käivitatakse kahe jalaga, teised aga lendavad ringi nagu väiksed linnud.

Krattide lubjamine on eesti rahvakultuuris seotud mitmete uskumustega. Mõned usuvad, et krattidel on võime röövida inimesi ja loomi, kui neid ei kasuta õigesti. Teised aga usuvad, et krattidel on maagiline jõud, mis suudab kuulda nende loojate salajasi soove.

Krattide ajalugu

Krattide ajalugu ulatub tagasi eesti rahvakultuuri varasematesse aegadesse. Krattide kasutamine oli väga populaarne Eesti taludes 19. sajandil, mil lojaalsed krattid suutsid talupidajate elu märkimisväärselt lihtsustada. Krattide loomine ja kasutamine oli rahvale väga oluline, samas olid teatud ringkondades krattide kasutamine ja nendega seotud tegevused keelatud.

Krattide kasutamise ajalool pärinevad ka arvukad kultuuriloendused ning laulud. Mõned laulud räägivad krattide loomisest ja nendega seotud seiklustest, kuid samuti on lauludes rõhutatud, kuidas krattide kasutamine ei tohi olla liialdavad, sest muidu võivad need olendid oma loojatele suureks koormaks muutuda.

Krattide tänapäev

Kuigi krattide kasutamine tänapäeval pole enam nii üldlevinud kui 19. sajandi Eestis, on need müstilised olendid endiselt olemas ja nende kasutamine pole päriselt kadunud. Paljud inimesed kasutavad kratte tänaseni selleks, et enda tööd kergendada, kuid tavaliselt on see selline ajaviide, mis teeb igapäevaelu veidi huvitavamaks ja lõbusamaks.

Krattide tänapäevane kujutamine on aga pisut muutunud. Tänapäeval kujutatakse kratte tihti kui armsaid olendeid, kellest on saanud populaarsed laste joonistuskangelased. Samuti on krattidega seotud mängud ja animafilmid, mis on aidanud sellel müstilisel olendil püsida eesti folkloori seast laiema publiku hulgas.

Kokkuvõtteks

Kratt on müstiline olend, kes on tihedalt seotud Eesti rahvakultuuriga. Selle müstilise olendi kujutised ja tähendused on aastate jooksul korduvalt muutunud, kuid krattide kasutamine on endiselt populaarne nii tänapäeval kui ka minevikus. Krattide loomine ja kasutamine on oluline osa eesti kultuurist ja mõned neist olenditest on saanud isegi Eesti rahvuslikeks kangelasteks. Krattide lugu on üks paljudest eesti folkloori lugudest, mis räägivad meile ühiskonna varasematest aegadest ja inimestest.

Veel.