Nullkulu

Nullkulu

kes on kalevipoeg?

Kes on Kalevipoeg?

Kalevipoeg on Eesti rahvale teada-tuntud tegelane, kes esineb rahvuseeposes “Kalevipoeg”. See kuulsusrikas eepos on üks suuremaid rahvuslikke kirjandusteoseid, mis räägib vimkasid, sõdu, armusid ja seiklusi Kalevi pojast ehk Kalevipojast.

Kalevipoja nimi esmakordselt mainiti juba muistses vaimulikus tekstis, kuid suuremad lood Kalevipojast liikusid suuliselt põlvest põlve ning kirja pandi 19. sajandi alguses. Eepos on kirjutatud programmiliselt, et ühendada Eesti rahvast ning teha maailmale teatavaks Eesti rahva omapärast kultuuri- ja keelevara.

Kalevipoeg kujutatakse rahvuseeposes vägivaldse, kuid õilsa kangelasena. Eepos räägib Kalevipoja võitlusest putsari vastu, haldjametsas, maa-aluses võlumaailmas ja lahingus võõraste vaenlaste vastu. Kalevipojaga koos seiklusesse asuvad tema armastatu Linda, tema vend Sohi ja tema kaitseingel Ukko.

Kalevipojast räägitakse ka paljudes teistes lugudes, mis väljendavad Eesti rahva vaimset pärandit. Näiteks räägitakse Kalevipojast kui Tallinna vanalinnale kaitsjast, kes tuli Tallinna alla ja pani sobimatute kummituste laialilaskmiseks oma võimu mängu.

Kalevipojast saab leida ka hulgaliselt rahvajutte, mis pajatavad seiklustest, vimkamistest ja armusuhetest. Ent suurim osa Kalevipojast jääb ikkagi eeposesse “Kalevipoeg”, mis kuni tänaseni on Eesti rahvale üks olulisemaid kirjandusteoseid.

Kalevipoeg on lihast ja verest, kuid sageli võtab ta ka kangelasliku kuju ning on Eesti rahva jaoks muutunud üheks sümboliks. Tema seiklused kotkaga, haldjatega ja võlujõududega on inspireerinud mitmeid kunstnikke kujutama teda maalides, skulptuurides ja muusikas.

Kokkuvõtlikult, Kalevipoeg on osa Eesti rahva uskumustest ning vaimsest pärandist. Ta on kangelane, kes iseloomustab Eesti rahva kultuuri ja ajalugu. Tema seiklused ning inspireerivus väljendavad Eesti inimese sitkust ning seda, kuidas nad oma ajaloo ja kultuuri pärandit hoiavad ja austavad.