Nullkulu

Nullkulu

kes on käibemaksukohuslane?

Kes on käibemaksukohuslane?

Käibemaksukohustuslased on ettevõtjad, kes peavad tasuma käibemaksu oma müüdud kaupade või osutatud teenuste eest. Käibemaks on tarbimismaks, mis lisatakse müügihinnale. Käibemaksu kogutakse käibe pealt ehk ettevõtte poolt müüdud või osutatud teenuste hinnalt. Käibemaksu tasumine on kohustuslik kõigile käibemaksukohustuslastele, kelle käibed ületavad teatud piiri. Käibemaksu tagastamine on võimalik neile ettevõtjatele, kelle käibed on alla teatud piiri.

Käibemaksukohustuslase registreerimine

Enne käibemaksukohustuslaseks registreerumist tuleb ettevõttel registreerida end äriregistris ja saada registrikood. Käibemaksukohustuslaseks registreerumisel tuleb täita käibemaksukohustuslase avaldus ning esitada see Maksu- ja Tolliametile. Käibemaksukohustuslaseks registreerimisel tuleb märkida, millistele kaupadele või teenustele käibemaksu kohaldatakse.

Käibemaksu arvutamine

Käibemaks arvutatakse teatud protsendi alusel käibemaksukohustuslase müügihinnast. Käibemaksu protsent Eestis on 20%. Käibemaksu arvutamine toimub järgmisel viisil: müügihind x 20/120 = käibemaks, kusjuures 20 on käibemaksu protsent ja 120 on kogusumma suhe.

Käibemaksu mahaarvamine

Käibemaksukohustuslastel on võimalik maha arvata käibemaks, mida nad on maksnud oma äritegevuseks vajalike kaupade ja teenuste eest. Käibemaksu mahaarvamine toimub arvete põhjal, millele on märgitud käibemaksu summa.

Käibemaksu tasumine

Käibemaks tuleb tasuda perioodiliselt Maksu- ja Tolliametile. Käibemaksu tasumise tähtajad on erinevad, sõltuvalt ettevõtte käibest ja käibemaksu tasumise sagedusest. Käibemaksu tasumise tähtaeg määratakse käibemaksukohustuslase registreerimisel. Käibemaksukohustuslasel tuleb arvestada käibemaksu tasumisel ka käibemaksu deklareerimise kohustusega.

Käibemaksu deklareerimine

Käibemaksu deklareerimine on oluline osa käibemaksukohustuslase tegevusest. Käibemaksu deklareerimine toimub Maksu- ja Tolliameti veebikeskkonnas, kus peab esitama käibedeklaratsiooni. Käibedeklaratsioonis tuleb esitada käibemaksuga maksustatava käibe summa, käibemaksu mahaarvamise summa ja käibemaksu tasumise summa. Käibedeklaratsioon tuleb esitada hiljemalt 20. kuupäevaks järgneva perioodi kohta.

Käibemaksukohustuslaseks saamine

Käibemaksukohustuslaseks saamine on kohustuslik kõigile ettevõtjatele, kelle käive ületab teatud piiri. Käibemaksukohustuslaseks saamine annab ettevõtjale eelise, kuna ta saab maha arvata käibemaksu, mida ta on maksnud oma tegevuseks vajalike kaupade ja teenuste eest. Käibemaksukohustuslaseks registreerumine on oluline kõigile ettevõtjatele, kes soovivad oma äritegevust laiendada ja kasvatada.