Nullkulu

Nullkulu

kes on inger?

Kes on Inger – Ajalooline Ülevaade

Kui räägime Ingerist, siis esimene asi, mis pähe tuleb, on kindlasti Ingerimaa. Kuid kes või mis täpselt on Inger, ja milline on tema ajalugu? Selles artiklis uurime sügavuti seda isikut, kes on nii oluline osa Eesti, Venemaa ja Soome ajaloost.

Ingerimaa asub tänapäeval Peipsi järve lähedal asuvas Venemaa piirkonnas. Kuid Ingerimaa kultuuriline ja ajalooline tähtsus ulatub kaugemale kui lihtsalt piirkond, kus ta asub. Tegelikult on Ingerimaa olnud vaid osa sellest, kuidas soome-ugri rahvad ajaloo käigus rännanud on.

Ajalooliselt on Ingerit mainitud juba sajandil, kui teda nimetati “Ingermandlandi” nime all. Ingerimaa tagamaid uurides selgub, et just nimelt sealt on pärit soome-ugri rahvad, kes ajaloo jooksul on laiali pillutatud. Tänapäeval elab Ingeri kultuurisfääri riikidega seotud soome-ugri rahvaid veel palju.

Need soome-ugri rahvad pole aga ainukesed, kes Ingeriga seostuvad. Keskaegsel perioodil oli Inger oluline kaubanduskeskus, mis ühendas Vene riiki ja Skandinaavia riike. Selle tõttu oli Inger tähtis koht mitte ainult sõjanduslikul plaanil, vaid ka kaubanduskeskusena.

Ingeri ajalugu on aga täis keerulisi sündmusi, mis talletatud vaid dokumentide kaudu. Enamik dokumente on talletatud venekeelses keeles, mis võib mõjutada allikate usaldusväärsust. Samuti, pärast seda kui Ingerimaa läks osaks Venemaast, hakkas Venemaa Ingerit aina enam assimileerima, mis tähendas, et Ingeri identiteet ja kultuur suures osas kadus.

Kuid Ingerimaa kultuur elab tänaseni edasi, tuginedes peamiselt rahvuslikule eripärale ja keelele. Ingeri sorrid on omamoodi keelelis-rühmitus, mis on iseloomulik just ingermanlandi põlisrahvale. Ingeri kultuuril on selgesti eristuvad jooned ning need kiirgavad ka kindlaid väärtusi, tundelisi seoseid, loodust ja usku mütoloogilistesse- ja jumalate maailmadesse.

Lõpetuseks võime öelda, et Ingeri rikkalik ajalugu pakub palju rohkem aluseid, mida saaks uurida ja avastada. Tänapäeval on Ingeri kultuurilise ilme püsimajäämiseks veel palju teha ja seetõttu on vaja tähelepanu pöörata selle unustatud ajaloo säilitamisele ning edasiarendamisele.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Inger on olnud, on ja jääb meie kõigi jaoks väga oluliseks kultuuriliseks piirkonnaks. Meie identiteet ja kultuur on kõik ühendatud lõputute keeruliste teekondadega, mis on kirjutatud Ingeri ajaloo lehtedele. Seega, on oluline mõista seda ajalugu ning jätkata selle talletamist ajaloo mälestusena.

Veel.