Nullkulu

Nullkulu

kes on gorilla vaenlased?

Kes on gorilla vaenlased

Selles pikas artiklis uurime üksikasjalikult gorillade vaenlasi. Põhjalikult käsitleme kõiki loomi ja inimesi, kes ohustavad gorillade ellujäämist ja liigina kestmist. Vaatame ka loomade ja inimeste käitumist, mis on kahjustanud ja ohustanud gorillade püsimist eluslooduses.

Gorilla on suurim primaat maailmas, neid on kahte tüüpi, nimelt lääne-madalmaade- ja ida-madalmaade-gorillad ning neid leidub Kongo Demokraatlikus Vabariigis, Ugandas ja Ruandas, kus nad elavad troopilistes metsades ja mägistel paikadel.

Gorillad on loomulikud kiskjad puuviljadele, taimedele, lehtedele ja võrsetele ning seetõttu on nende peamised vaenlased inimesed, kes on võtmeprotsessis gorilla populatsiooni jaoks otsustavad tegurid. Kuid peale inimeste on gorilladele ohtlikud ka mõned loomad, kellest me järgnevalt lähemalt räägime.

Loomad, kes ohustavad gorillade ellujäämist

Leopardid

Leopardid on tuntud oma julma jahivaistu poolest, millega nad valivad oma saagi hoolega välja. Lääne-madalmaade-gorilladele on leopardid tõsiseks ohuks, eriti väikestele lastele, emadele ja vanematele inimestele. Ida-madalmaade-gorillad elavad altmäestikulistes piirkondades, kus leopardid ei elutse, seega nende jaoks pole leopardid nii suureks ohuks.

Krokodillid

Krokodillid ründavad gorillasi kõige sagedamini siis, kui nad on jõe ääres. Nad kasutavad kavalust ja hiilivad ootamatult välja veest. Krokodillide ründamisel pole suurt mõju täiskasvanud gorillale, kuid nende jaoks ohtlikuks muutuvad gorillade pisikesed pojad.

Püütonid

Püütonid on madud, kes toituvad lihast, nad on tavaliselt 2-3 meetrit pikad, kuid on leitud ka madusid, kes on kuni 11 meetrit pikad. Püütonid ohustavad gorillasi nende magamisasemetes, kus nad magavad puu oksadel. Püütonid ründavad gorillasi ootamatult ja pigistavad neid tugevalt. Sellised rünnakud tabavad tavaliselt noori gorillasid.

Inimesed, kes ohustavad gorillade liiki

Inimesed on kõige tõsisem oht gorillade ellujäämisele. Kogu maailmas on tuhandeid inimesi, kes külastavad gorillade elupaiku, mis omakorda mõjutab oluliselt nende loomade populatsiooni. Kuigi enamik turiste, kes külastavad gorillade asukohti, on pühendunud keskkonnakaitsjad, on mõned neist oma tegevuse tagajärjel märkimisväärselt halvendanud gorillade elukeskkonda.

Metsaraie ja laiendamine

Inimesed toovad kaasa oma metsade hävitamise ja metsade lõhkumise, mis muudab tähelepanuväärselt gorilla habitat. Metsade hävitamine kohalike külade tervendamiseks, maade laiendamiseks või puidu saamiseks on kõige tavalisemad tegurid, mille tulemusena gorillad kaotavad oma elupaiku. Lisaks kaotavad nad ka oma toiduallikaid ja seavad ohtu nende liigi pikemaajalise säilimise.

Elektritööd

Elektrienergia muudab elu mugavamaks ja tõhusamaks, kuid ka sellel on oma tagajärjed. Elektritööd kohalikes metsades on tavalised, kuna need on kõige praktilisemad viisid elektri tootmiseks ja edastamiseks. Aga need hävitavad normaalse gorilla ala, nende looduslikud liikumisrajad ja ökoloogilised tsüklid.

Kaevandamine

Kaevandamine on veel üks tõsine oht gorilladele. Peamised ohud on mineraalide ja puidu jahipidamine, mis ellujäämiseks tarvilik. Üha rohkem kaevandusettevõtteid tungib metsadele ja mägedele, kus gorillad elavad. Kui nende liigi ellujäämine on küsimärgi all, kuid nende viletsus süveneb ainult kaevandamisele ja muule inimmõjule.

Kokkuvõte

Gorillad on oluline liik, mille ellujäämine sõltub meist. Kui me ei saa oma hoiakutes ja käitumises muudatusi teha, võib see oluliselt mõjutada nende liigi ellujäämist. Ilma gorilladeta kaotaksime tohutu osa elupaikadest maailmas, kus gorillad suurimates kogustes esinevad. Need loomad on üliolulised ökosüsteemidele ja me peame neid kaitsma, et tagada nende jätkuvat tulevikku.

Veel.