Kes on Eduard Vilde?
Eduard Vilde oli tähtis Eesti kirjanik, ajaloolane ja aktivist. Ta on tuntud oma mõjuka ja omanäolise kirjanduse, eriti romaanide ja novellide poolest, mis püüavad kajastada Eesti riigi ja rahva arengut ning iseärasusi.
Sündinud Tallinnas märtsil 1865, on Vilde kirjandustöödega lisanud Eesti kultuuriloosse olulist teemaderingi, näiteks ajaloo ja elu igapäevaste aspektide käsitlemise.
Vilde töötab Kaja Kirjastuses 1884. aastal, seejärel teda Inglismaale koolitusele saadeti; ta õppis seal keelekursustel, füüsikat ja ajalugu. Inglismaalt naasnuna töötas ta paar kuud ametnikuna raudteel, pärast mida ta aga pühendunult kirjandusele keskendus.
Üks tema legendaarsemaid teoseid on romaan “Mahtra Sõda” (1902), mis on tõlgitud ka vene keelde ning leidnud palju tunnustust nii Eestis kui ka laias maailmas.
Lisaks sellele on Vilde publitseerinud veel mitmeid teoseid, mis räägivad erinevaid Eesti elu aspekte. Ta on kirjutanud novelle, mis kajastavad linnaelu ning vaeste eluolu, aga ka teoseid, mis käsitlevad mõisnike valitsemist.
Vilde ajalooline tähtsus Eesti kirjanduse ajaloos on suur, sest just tema töödes peegeldub Eesti rahva lugu. Vilde kirjanduslike ühiskondlike tagamaade kaudu luuakse pilt Eesti elust ning ajaloost.
Ajaloos oli Vilde ka aktiivne poliitik, kes propageeris eriti seaduslikkuse printsiipe ning rahva hääle kuulamist. Tema puudutas ka paljud nii tööstuslikud kui ka rahvuslikud küsimused, toetades Eesti iseseisvuspüüdlusi.
Kokkuvõtteks võib öelda, et Eduard Vilde on Eesti kultuuriloos üks märkimisväärsemaid ja oma aja suuremaid inimesi. Ta loomingu kaudu on ta andnud Eesti literatuurile rikkaliku heliga sisu, mis sisaldab nii ajaloolist tähtsust kui ka rahvamassi elu käsitlevat sentimenti.