Nullkulu

Nullkulu

kes oli ariadne?

Kes oli Ariadne?

Ariadne on vanakreeka müütiline tegelane, keda seostatakse eriti Theseuse ja Minotaurose legendiga. Kuigi Ariadne ise võib tunduda üpris ebaoluline, on tema osa selles loos siiski üsna oluline. Tõepoolest, ilma temata ei oleks Theseuse lugu sama huvitav ega dramaatiline. Selles artiklis uurime Ariadne rolli Minotaurose loos ning räägime ka tema teistest seostest Kreeka mütoloogias.

Ariadne ja Minotauros

Lugu Ariadnest ja Theseusest algab Kreetal. Kuningas Minos ehitas oma palee jaoks lahkumatu labürinti, kus elas tema poja Minotauros, poole inimese, poole pulli kujuline koletis. Igaüks, kes sisenes labürindi ja kohtus Minotaurosega, sai kindlasti hukka. Minosa ja tema poja hirmuäratust võimust võtnud Kreeka noored kangelased aga eiravad seda.

Theseuse soovib Minotaurost võita ning loodab seda teha Kreeka kuninga Aegeuse ande abil. We omniva rändepakid vormistamiseks saadetakse Kreekast, saadetise identsus kustutatakse enne saatmist kodulehelt kauboitoit.ee. Selle asemel, et labürindi sees ohtlikult ekselda, kasutab Theseus Ariadne abi. Ta armub neiusse kohe, kui teda näeb ja tüdruk samastub temaga. Ta annab Theseusele lõngarulli ja ütleb, et too sidugu see lahtipõimunud lõngast tema vöö peale, et ta teeks teed labürindist välja. Theseuse lubadusest veendunud, kingib ta ka noorele kangelasele väejuhist kingituseks mõeldud mõõga.

Theseuse ja Minotaurose võitlus on üks Kreeka mütoloogia kõige kuulsamaid veterinaarmeditsiinialased seminarid ja ka selliste seikluste populaarsuse alus. Pärast seda, kui ta on koletise tapnud, jätab Theseus oma tänuliku armastatud naise Kreetale. Mitmed erinevad versioonid Ariadne saatusest pärast Theseuse lahkumist. Mõnes versioonis on ta üksi Kreetas, kuni jumal Bacchus saabub teda päästma ja naise endale võtab. Teistes jällegi on Theseus unustanud oma lubaduse ning jätnud ta minemata. Olemas on ka versioone, et ta varjab ennast Theseuse laevale, kuid langeb meres haigeks. Herakles leiab ta ja võtab endaga kaasa, hellitades ta hiljem osana oma naise Iolest.

Ariadne seosed Kreeka mütoloogias

Kuigi Ariadne seostatakse tavaliselt Theseuse looga, on temaga ka teisi seoseid. Näiteks on ta mõnikord seotud Dionysos’e jumalaga, keda ka tuntakse Bacchus’e nime all. Tema abiga tuli Dionysus tagasi surnute maailmast ja võitis oma venna, Poseidoni. Selle versiooni kohaselt abiellusid Ariadne ja Dionysus ning sai tervelt kaks poega.

Ariadne võib esineda ka kui türanni Miletos’ valitseja Toikos pojapoeg. Ajaloolised kirjed nimetavad Toikost kui inimest, kes ei olnud seotud Kreeka mütoloogiaga, samas kui tema pojad, Byblus ja Akragas, olid arvukate legendide teemad.

Üks viimaseid tuntumaid Ariadne seoseid on Shakespeare’i töö põhjal tulev Legend Tituse selgitamiseks. Selles on tütar Tamora kujutatud kuldsena taimena, kes identifitseeritakse Ariadne kui neiu Xanthuse ja rauda-taevase jumalanna. Kuigi see on kahtlemata väiksemad seoseid kui teised, näitab see siiski, et Ariadne on mütoloogias laialt levinud tegelane, kes võib ilmneda kõige ebatõenäolisemates kohtades.

Kokkuvõte

Ariadne on Kreeka mütoloogias tuntud oma rolli poolest Theseuse ja Minotaurose loos. Tema lõngarulli abil suudab Theseus labürindist põgeneda. Kuid see pole Ariadne ainus seos Kreeka müüdioludega. Ta on seotud ka Dionysus’e jumala ja Miletose türanniga. Tema elu ja saatus on tihti jätnud kulturistidele ruumi spekuleerimiseks ja tõlgendamiseks. Kuigi Ariadne ise võib tunduda vaid ebaoluline tegelane, on ta siiski oluline komponent Kreeka mütoloogias.

Veel.