Nullkulu

Nullkulu

kes krediti?

Kes krediti: Kõik, mida pead teadma laenamisest Eestis

Kes krediti otsib, see leiab. Üha enam eestlasi laenab, kuid kas teame täpselt, mida me teeme? Laenu võtmine võib olla keeruline ja vahel ka riskantne. See nõuab tähelepanelikkust ja põhjalikku läbimõtlemist, sest laenatud raha tuleb ju tagasi maksta. Siin on mõned põhilised asjad, mida peaksid teadma, enne kui hakkad laenu taotlema.

Mis on laen?

Laen on rahasumma, mille saad laenuandjalt, lubad seda tulevikus tagastada. Selleks, et laenu tagasi maksta, pead enamasti maksma intressi ehk lisatasu selle aja eest, mil raha sinu käes oli. Laenulepingus lepitakse kokku täpne summa, mis tuleb tagasi maksta, mis ajaks ja mis intressimääraga.

Millised on laenutüübid?

Eestis on palju erinevaid laenutüüpe, alustades kiirlaenudest ja lõpetades eluasemelaenudega. Kiirlaenud on lühiajalised laenud, mis on mõeldud kiireks lahenduseks rahalisele probleemile (nt ootamatud remondikulud või arvete tasumine). Sobivad selleks juhuks, kui vajad raha kiiresti ning saad selle lühikese aja jooksul tagasi maksta.

Laenuvõtjad võivad valida ka autolaenu, tarbimislaenu või eluasemelaenu. Autolaen on mõeldud uue või kasutatud auto ostuks. Tarbimislaen on aga mõeldud tarbimiseks, näiteks uue mööbli ostmiseks või reisi jaoks.

Eluasemelaenu võib võtta eluaseme ostmiseks, kodu renoveerimiseks või muudeks kinnisvara-alaste investeeringuteks. Eluasemelaenu võtmine on aga suur otsus, mistõttu tuleb enne laenu võtmist hoolikalt kaaluda oma finantsvõimalusi.

Millised on laenutingimused?

Laenutingimused erinevad olenevalt laenuandjast ning laenuliigist. Enamasti on laenutingimustes kirjas laenusumma, intressimäär, tagasimakse tähtaeg ja makseviis. Enne laenu taotlemist on oluline tutvuda laenutingimustega ning veenduda, et need sobivad sinu rahaasjadega.

Kuigi erinevatel laenuandjatel on erinev hinnapoliitika ja -struktuur, on oluline teada, et laenu võtmine ei ole tasuta ega odav. Laenu võtmine tähendab laenuandjale kasumi teenimist ning seejuures tuleb sul endal maksta intressi.

Kuidas valida sobivat laenuandjat?

Laenuandjate valik on lai ning mitmed neist konkureerivad omavahel. Kuna laenamine on teenus, mille eest tuleb maksta, soovitame enne laenulepingu allkirjastamist tutvuda erinevate laenuandjate pakkumistega. Selleks võib kasutada internetiohk konsulteerida spetsialistiga.

Oluline on võrrelda laenuandjate intressimäärasid, tingimusi ja tasusid, et leida laen, mis sobib sinu vajadustega ning ei koorma sinu rahakotti liiga palju.

Kokkuvõte

Laenu võtmine on oluline ja vastutustundlik otsus, mis võib mõjutada sinu rahaasju pikka aega. Seepärast on oluline põhjalikult läbi mõelda laenuvajadus, võrrelda erinevaid laenupakkumisi ning tutvuda laenutingimustega.

Enne laenulepingu allkirjastamist veendu, et laenutingimused sobivad sinu rahaasjadega ning laenamine ei kahjusta sinu tulevikuplaane.

Mõelge hoolikalt enne, kui laenate. Kes krediti otsib, selle krediit ka leiab, kuid see on vaid esimene samm. Edukaks laenamiseks on oluline teada erinevate laenuliikide tingimusi, läbi mõelda oma finantsvõimalused ning leida endale sobiv laenuandja.

Veel.