Nullkulu

Nullkulu

kes keda?

Kes keda: Tackling the Intricacy of Estonian Pronouns and Their Usage

Eesti keel on väga huvitav keel, milles erinevalt paljudest teistest keeltest, on asesõnal võtmeroll. Sellepärast on asesõnade õige kasutamine eestikeele õppimisel ülioluline. Eesti keeles on umbes 250 asesõna, kuid siin keskendume ainult “kes” ja “keda” kasutamisele.

Mis on “kes” ja “keda”?

Esimene sõna on küsimus, teine vastus. “Kes” on nimisõna alusel aseshõna, mille abil viidatakse isikutele või isikute rühmadele. “Keda” on eesti keeles objektiasesõna, mida kasutatakse nimisõna liigi või deitsema suhtes.

Kasutus:

Kuidas kasutada kohakirjalikult “kes” ja “keda”

Näiteks lause “kes teeb tööd kodus?” siin viidatakse isikule või inimeste rühmale, kes teeb tööd kodus. Sama lause objektiline asesõna on “keda”, näiteks “keda näed tänaval?” see viitab sellele, et isik, kes küsis, otsib konkreetset tuntud inimest.

Mis vahe on nende kahe sõna vahel?

Esimene erinevus on see, et “kes” on alusena kasutatav asesõna, samas kui “keda” on objektiivne asesõna. Teine erinevus on see, et “kes” määrab selle, kes midagi teeb või kes on mõni konkreetne isik, samas kui “keda” tähistab isiku või rühma olemasolu.

Siin on paar näidet, kus neid kahte sõna kasutatakse:

1. “Kes” näitab isikut või isikute rühma:

– Kes tahab lõunat süüa? (küsitakse inimeste rühma kohta)
– Kes on teie külastajad täna õhtul? (viidatakse isikutele)

2. “Keda” näitab nimisõna objekti:

– Kellega sa reisima lähed? (viidatakse konkreetsele isikule)
– Kedagi otsib politsei. (viidatakse konkreetsele isikule)

Kuidas see aitab teie kirjutamist?

Nüüd, kui me oleme mõlemad mõistnud, kuulub “kes” nimisõna aluse alla. Aga kuna eesti keeles ei ole apostroofiliiate kasutamine nii laialt levinud ja mõned sõnad on sarnased nende erinevate esituste tõttu, siis on õige kirjutamise otsustamine keeruline. Seega on soovitatav alati kontrollida õigekirja reegleid.

Samuti tuleks meeles pidada, et täiesti erinevate asjade kohta ei saa kasutada mõlemat asesõna. Näiteks, “Kes sööb burgerit?” viitab konkreetsele isikule, samas kui “Keda sa armastad?” viitab konkreetselt isikule, kellega teie räägite.

Lisaks hoidke oma sõnastikku värskendatuna ning veenduge, et kasutate sõnu õigesti. Mida rohkem te eesti keelt räägite või kirjutate, seda paremini te seda mõistate ja loomingulisemalt seda väljendate.

Lõpetuseks

Eesti keele õppimine ei ole kõige lihtsam, sellel on oma keerukused, kuid kui jääte kindlaks ja õpite regulaarselt, saate oma eesti keele oskuse parandada. Loodan, et see artikkel aitab sind oma keeleõpingutes ja “kes” ja “keda” kasutamisel.

Veel.