Nullkulu

Nullkulu

kes ei võta ilmaski kasukat seljast?

Kes ei võta ilmaski kasukat seljast

Kui oled kunagi liikunud talvisel ajal Eestis, siis oled tõenäoliselt kuulnud lauset “kes ei võta ilmaski kasukat seljast”. See lause väljendab eestlaste hoiakut karmide ilmastikuolude suhtes – kui väljas on külm, siis peab end soojalt riietama, kui tahad terveks jääda.

Talveperiood on Eestis pikk ning temperatuurid võivad langeda kahekohaliste miinusteni. Seetõttu on oluline varustada end piisavalt soojade riietega, et hoida end ebameeldiva külmumise eest. Selles artiklis arutleme selle üle, miks on tähtis kanda Eestis talvel soojalt riideid ning kuidas valida endale sobivad riided.

Miks on tähtis end soojalt riietada?

Kui keha jahutatakse liiga palju, hakkab see oma soojushulka kaotama. Selline külmumine võib esile kutsuda tõsisemaid terviseprobleeme, nagu alajahtumus või külmakahjustused. Seetõttu on äärmiselt oluline hoolitseda selle eest, et oleksid piisavalt soojalt riides ning kasutaksid külma ilmaga ka muid vahendeid, nagu kindad ja müts.

Sooja riietuse kandmine on eriti oluline nendele inimestele, kes töötavad väljaspool oma kodu või veedavad palju aega väljas, et tegeleda spordialadega, nagu näiteks suusatamine, jääkeegel, jäähoki jm. Kui ei ole piisavalt soojalt riides, võib külmumine halvemal juhul põhjustada tõsiseid terviseprobleeme või olla isegi eluohtlik.

Kuidas valida endale sobivad riided?

Kvaliteetsed, funktsionaalsed ja vastupidavad riided on hea investeering, mis kindlasti tagab mugavuse ja ohutuse külma ilmaga. Eelistada tuleks looduslikust materjalidest valmistatud riideid, näiteks villa, mis säilitab hästi sooja, või pehme talvise polüestrist valmistatud riietust, mis hingab ning hoiab vett tõhusalt eemal.

Mütsi ja kindad valides peab jälgima materjali kvaliteeti ja tihedust. Näiteks villane müts ja kindad hoiavad pead ja kätt soojas ning hingavad hästi. Müts kaitseb ka kõrvu ja väldib sellega külmumist. Kui vest ostmisel tuleb jälgida materjali vastupidavust ning eriti kaelusepikkust, sest kael on kõige tundlikum osa külma vastu.

Jalanõu puhul on oluline arvestada materjalide kvaliteeti ja liimitud tugevat veekindlat kihti ning tuulepidavust. Soovitav on jalga ajastada paksud sokid.

Lõppsõna

Estonia talv on lahutamatu osa elust. Selleks, et vältida ebamugavusi või halvema juhul terviseprobleemi, on oluline, et te hoolitseksite enda eest ning kandke alati piisavalt soojalt rõivastust. Kvaliteetsed ja funktsionaalsed riietus tulevad kasuks ja investeering on seda väärt. Kandke riietusi, mis on valmistatud sobilikest materjalidest, sobivate lisavarustuse, näiteks mütsi, kindade või vesti, ja jalanõude suurused.

Kokkuvõtteks, tuleb meeles pidada, et tervis on kõige olulisem ning enda vaimne ja füüsiline heaolu on seotud piisavalt soojalt riietumisega. “Kes ei võta ilmaski kasukat seljast” on ilus väljend ning õpetlik ütlus – kanna alati piisavalt riideid ja kaunis talv võib alata!

Veel.