Nullkulu

Nullkulu

kes eestis pesitsevatest lindudest laulab sitsikleit sitsikleit?

Kes Eestis Pesitsevatest Lindudest Laulab Sitsikleit Sitsikleit

Kui sa armastad loodust ja linnustikku, siis oled kindlasti kuulnud Eestis pesitsevast haruldase lauluga linnuliigist nimega suitsupääsuke. Aga kas sa oled kunagi kuulnud lindu, kes laulab sitsikleit sitsikleit? See lind on üks Eesti looduse varasemaid kevademärke, ning teda on võimalik leida meie metsadest ja parkidest.

Selle põneva linnuliigi ametlik nimi on tuttpütt, kuid teda tuntakse ka läänepüti nime all. Tuttpütid on väikesed, umbes peaaegu värvilised linnud, kes meenutavad pisut rohevinti või isegi otsmikurohutirit. Need linnud on suuruselt umbes viis kuni seitse sentimeetrit ja neil on pikad saba- ja tiibhärjakesed, millest on välja kasvanud okkakujulised suled.

Tuttpütidel on tugev ja mitmekülgne hääl, mis meenutab pigem putukaid. Nende laul on kiire tempoga ja sisaldab unikaalseid silpe, mida võib kirjeldada “sitsikleit, sitsikleit”. Selle linnu laul on kõige paremini kuuldav varahommikul ja hilisel õhtul, kuid mõnikord võid kuulda seda ka päeval.

Tuttpütid toituvad peamiselt putukatest ning nad võivad neid püüda ka lendvaevaga. Neid võib leida erinevatelt aladelt, mis sisaldavad puid, põõsaid ja muid taimi. Tähtis on märkida, et tuttpütid on sarnaselt paljudele teistele linnuliikidele väga tundlikud häiritusele, ja nende populatsioon võib tundlikult reageerida keskkonna muudatustele.

Tuttpüti leiukohti on Eestis võimalik leida suvel peaaegu kõikjal, kus on sobivat elupaika – metsadest või isegi linnaparkidest, kuid mitte kõikjal. Tavalisemad pesitsusala on meile kõigile hästi teada, näiteks Laulasmaa mõisa ja Pärnu vahelistel aladel, kus asuvad niidud ja niidurüdi laudoniidud. Paljud inimesed armastavad seda väikest lindu oma ainulaadse laulu pärast ning pole kahtlust, et tuttpütt on oluline element meie ilmakaare looduslikus pärandis.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Eesti looduse rikkuse osaks on tuttpüti esinemine siin, meie oma kodumaal. See väike, värvikas ja karismaatiline lind on kahtlemata üks huvitavamaid linnuliike kogu maailmas. Selle piduliku lauluga juhib ta tähelepanu endale nii lindude kui loodushuviliste seas, ning kutsub meid üles hoidma oma maa ilu ja väärtustama keskkonna mitmekesisust.

Nii et kui järgmine kord sammud mööda laiapõhjalisi tänavaid või vallutad järskude mäenõlvade tippu, hoia silmad lahti tuttpüti jaoks. Ta on seal, kus on õige, lihtsalt ootamas, et jagada oma ainulaadset laulu ning viia meid tagasi looduse ürgesse.