Nullkulu

Nullkulu

kes asutasid evald okase muuseumi?

Kes Asutasid Evald Okase Muuseumi?

Evald Okase Muuseumi asutamine on olnud selle kultuurimälestise loomise hetkel tohutu tähtsusega, millel on Eesti kultuurilootuses eriline koht. Muuseum on saanud nime oma rajajast Evald Okasest, kelle elutöö jääb meie kultuurilukku jäädavaks. Sellest artiklist saate teada kõik Evald Okase Muuseumi kohta, asutajatest ja selle ajaloost.

Lugu algab Evald Okase eluloost

Evald Okas oli särav kunstnik, kelle loomingu kaudu tegi ta märgi Eesti kunsti ajalukku. Ta sündis Tallinnas 1915. aastal ja juba väga varakult avaldus temas suur armastus joonistamise ja maalimise vastu. Pärast kunstikooli lõpetamist suundus ta edasi õppima Tallinna Kunstiakadeemiasse, kus ta õppis maalimist ja joonistamist. Isegi tol ajal oli Evald Okas juba silmapaistev kunstnik ja tema õpingud jätkusid edukalt.

Okase kunstilooming ja sellest alguse saanud muuseumi loomine

Evald Okase kunstilooming on rikas ja mitmekesine ning tema maalid on kunstituntud kogu maailmas. Okas on tuntud oma reaalsema, skulptuurilisema ja struktuurilisema maalimisstiili poolest. Okase kunstiajalugu algas 1930. aastatel, tema 50 aastat kestnud karjääris loodud teosed pärinevad enamasti 1950. aastatest.

Okase loodud mitmekesine ja kaunis kunstikogu inspireeris teda kunstimuuseumi loomisele. Evald Okase Muuseum, mille rajamine algas 1980ndate aastate lõpus, on kõik, mida Evald Okas elu jooksul teinud, ühendav kunstikollektsioon. See sisaldab nii tema enda teoseid kui ka tema sõprade ja kaastöötajate loomingut, kogu rännakut mööda Eestit ja tema inspireeritud teoseid. Kaalukad näited Evald Okase teostest sisaldavad tema suurt maalimist “Kalevipoeg” ja tema poliitilist kommentaari “Must kanda”.

Evald Okase Muuseumi rajamine ja asutajad

1987. aastal alustasid kolm kunstikollektsionääri, Evald Okas ise, Tiiu Okas ja Olev Subbi, tõsist plaani rajada Eestisse kunstimuuseum Evald Okase nimel. Okas andis mõista, et on oma elutöö lõpule jõudnud ning soovis oma töö tulevikus kunstinautijatele avada. Mitmesuguseid kunstiesemeid, mille Evald Okas aastate jooksul kogus, taheti näidata museaalide kujul.

Kunstiteoste valikusse panustasid oma kollektsioonidega ka teised inimesed ja institutsioonid, nagu Tallinna Kunstihoone, kunstikriitik Mart Valgemäe ja kunstikoguja Raimond Sagor. Lisaks hakkas kogudes pihta valik nimeliste annetuste seast.

Pärast Evald Okase surma jätkasid kunstniku abikaasa Tiiu Okas ja tema sõber Olev Subbi tema mõtte avada sadadele kohtumisel oma liivalossiga. 1992. aastal esitasid nad sihtasutuse Evald Okase Muuseum asutamiskava, mille koha pidid otsustama ministeeriumid. Kolm aastat hiljem loodi sihtasutus Evald Okase Muuseum.

Lühidalt Evald Okase Muuseumist ja sellest, mida see täna sisaldab

Evald Okase Muuseumi ainulaadne kollektsioon sisaldab kauneid teoseid, mis on kogutud kunstniku elu ja selle loomingu vältel, mis on kokku pandud kollektsionääride, Oksa enda ja tema sõprade ning kaastöötajate abiga. Muuseum annab võimaluse näha Evald Okase parimaid teoseid oma loomingust. Muuseumi kogudes on enam kui 2000 teost, mis on ajalooliselt tähtis lugu Eesti kunsti arengust.

Lisaks Evald Okase teostele sisaldab muuseumi kollektsioon ka suurepäraseid teoseid Tiiu (Jull) Okaselt, Olev Subbilt ja teistelt loomingulistes ringkondades tegutsevatelt autoritelt. See kõik annab mõõtmatu panuse eesti kunsti vestlusesse.

Lõppsõnad

Evald Okase Muuseumi lugu pole mitte ainult kunstipärandi säilitamisest, vaid ka visioonist kunstniku enda elutöö tuleviku kontekstis. Muuseumis leiduv kunst kõneleb Evald Okase võimest ühendada oma loomingu mitmekesisust, võimest uurida erinevaid teemasid ja võimest mõjutada publikut oma kunstiga.

Evald Okase Muuseumi võlu seisneb loomingu mitmekesisuses, mis annab meile aimduse, kuidas kunst jutustab suurt lugu meis kõigis. Muuseum on kunstipärandi nähtav tulemus, kuna see võib avalduda linna, riigi või isegi maailma skaalal ja seda tuleks hoida ja hinnata. Evald Okase Muuseumi rajamine oli julge samm, mis tõi meie riigile palju uhkust ja kultuurilist rikkust.

Veel.