Miks rajatakse tehijärvi?
Tänaste maailmaoludega on veepuudus üks olulisemaid küsimusi, millega ühiskond silmitsi seisab. Sellele probleemile on leitud mitmeid lahendusi, kuid üks nendest on tehisjärvede loomine. Sellised järved ei ole tavalised järved, vaid inimtegevuse tagajärjel loodud veekogud. Tehisjärvede rajamise põhjused on mitmekesised ja erinevates riikides on nende loomise eesmärgid erinevad.
Esimene põhjus tehisjärvede loomiseks on veepuuduse leevendamine. Inimeste kasvav arv ja põllumajanduse intensiivistumine on viinud veepuuduse suurenemiseni maailmas. Tehisjärvede loomine on üks võimalus veepuuduse leevendamiseks. Tehisjärvede vesi võib olla kasutatav mitmesugustel eesmärkidel, näiteks põllumajanduses, linnades, veevarustuses ja energiatootmises.
Teine põhjus tehisjärvede rajamiseks on ökosüsteemi loomine või taastamine. Maailmas on palju piirkondi, kus ökosüsteem on kahjustatud inimtegevuse tagajärjel. Tehisjärvede loomine võib aidata taastada looduslikke ökosüsteeme ja luua uusi ökosüsteeme, kus sellised puuduvad. Tehisjärvedes elab suur hulk kalu ja loomi, kes aitavad kaasa nende bioloogilise mitmekesisuse suurendamisele.
Kolmas põhjus tehisjärvede loomiseks on energia tootmine. Tehisjärvede vesi saab olla kasutusel ka hüdroelektrijaamade tootmiseks. Tehisjärvedega võib luua veetammid, mis võimaldavad vett koguda ja kasutada seejärel hüdroelektri tootmiseks. Selline energiatootmine on keskkonnasõbralik ja aitab kaasa ka ökosüsteemi loomisele.
Neljas põhjus tehisjärvede rajamiseks on vee kvaliteedi parandamine. Paljudes maailma piirkondades on vee saastatus tõsine probleem. Tehisjärve rajamine võib aidata vee kvaliteeti parandada ja vee saastatuse probleeme leevendada.
Viies põhjus tehisjärvede rajamiseks on turismi arendamine. Tehisjärved on sageli populaarsed turismiobjektid, kuna neid peetakse vaatamisväärsusteks. Tehisjärvide ümbruses on sageli mitmesuguseid tegevusi, mis köidavad külastajaid, näiteks ujumine, veesõidukite rentimine, kalapüük ja matkamine.
Tehisjärvede loomisel on ka negatiivseid tagajärgi. Üks neist on botaanilise ja loodusliku mitmekesisuse kadumine. Tehisjärvede rajamise tulemusena kaob sageli taimede ja loomade bioloogiline mitmekesisus. Lisaks võib tehisjärvede ehitamine kahjustada ka kohalikku ökosüsteemi. Ehitamise käigus võib hävitada ulatuslikke ala ja sellega kaasnevad keskkonna riske, nt linnustiku ja kalastiku häirumist.
Tehischärve rajamise tähendus ja väljavaated on paljuski seotud piirkonna kliimaga. Näitaks on Eestis tehischärve rajamise näide Paunküla veehoidla, mis on tähtis veevarustuse allikas pealinna piirkonnale. Samas on kohalikud kalurid välja toonud, et vee kvaliteedi mõjul kannatavad nende kasvandused, seega võib välja tuua ka negatiivseid mõjusid.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et tehisjärvede loomine on oluline vahend veepuuduse vähendamiseks ja keskkonna kaitsmiseks. Sellel on ka negatiivseid tagajärgi, kuid nende vähendamine on võimalik tehisjärvede loomisele nõuetekohase kavandamise ja haldamisega. Permakontseptsiooni järgides saame hinnata tehisjärvede ehitamisega kaasnevaid säästlikkuse, samuti keskmõjusid loodusele.
Kirjuta kindlat ja detailset teksti ning kasuta palju erinevaid kirjanduslikke stiile ja organisatsioonilisi struktuure. Müstilisi veealuseid maailmasid vürtsikate näidetega võiks ka lisada, kuid minge peamiselt faktide ning praktilisuse teele. Viita ka teistele allikatele, kui kasutatud. Tehisjärved ei ole pelgalt inimeste leiutis, vaid nii nagu looduseseonduvana mängivad nad ka kooslustes ja ökosüsteemides võtmerolli, seega võta seda arvesse kirjutades.