Kui Palju on Lühendatud Tööpäev
Kas oled kunagi mõelnud, mis on lühendatud tööpäev ja kui palju seda üldse Eestis praktiseeritakse? Kui jah, siis oled õiges kohas. Selles artiklis räägime kõigest, mida pead teadma lühendatud tööpäeva kohta.
Mis on lühendatud tööpäev?
Lühendatud tööajaga töökorraldus tähendab, et töötaja töötab lühemat aega kui täistööaja normide järgi. Tavaliselt võib lühendatud tööaja pikkus varieeruda 4-7 tundi päevas. Lühendatud tööaja korraldamisel peab tööaja lühendamine olema seotud konkreetse töökohaga ning töötingimused ja töö tulemuslikkus ei tohi halveneda.
Kui palju lühendatud tööpäeva Eestis praktiseeritakse?
Tuleb välja, et lühendatud tööaega praktiseeritakse Eestis küllaltki palju. Statistikaameti andmetel töötas 2019. aastal lühendatud tööajaga 27% töötajatest. See tähendab, et umbes 1/4 Eesti töötajatest töötas 2020. aastal lühendatud tööajaga. Samuti täheldati, et lühendatud tööaega kasutati sagedamini naiste kui meeste puhul. Põhjus võib olla seotud sellega, et naistel on rohkem vastutust koduse toimetuleku eest. Lisaks tuleb märkida, et lühendatud tööaega kasutatakse sagedamini väikestes ja keskmise suurusega ettevõtetes.
Kes saavad lühendatud tööaega kasutada?
Lühendatud tööaega saavad kasutada nii tööandjad kui ka töötajad. Tööandjad kasutavad lühendatud tööaega peamiselt tööaja planeerimisel ning tööülesannete kavandamisel. Näiteks saab tööandja lühendatud tööaja abil rohkem töötunde kokku hoida ning samas pakkuda oma töötajatele paindlikke töötingimusi.
Töötajad saavad taotleda lühendatud tööaega erinevatel põhjustel. Näiteks kui töötaja soovib oma isikliku elu tasakaalustamiseks vähendada töötundide arvu. Samuti võivad töötajad lühendatud tööaega taotleda terviseprobleemide, raseduse ja sünnituse või lapsehoolduse ajaks.
Millised on lühendatud tööaja eelised ja puudused?
Lühendatud tööajaga töötamine võib olla töötaja jaoks eelis, kuna see pakub paindlikkust ja võimalust töö- ja isikliku elu vahel tasakaalu leida. See võib vähendada ka stressi taset ja parandada tööelu kvaliteeti. Samuti võib lühendatud tööaja kasutamine aidata kaasa töötajate rahulolule ning suurendada nende produktiivsust ja motivatsiooni.
Samas võivad lühendatud tööajaga kaasneda ka negatiivsed küljed. Näiteks võib lühendatud tööaja kasutamine mõjutada töötaja sissetulekut ja karjäärivõimalusi. Lisaks võib lühendatud tööaja kasutamine kaasa tuua atmosfääri pinget ja suurendada tugevat töökoormust. Samuti võib tööandja jaoks olla lühendatud tööaja korraldamine ebamugav, kuna see võib suurendada nende halduskoormust ning töötaja rühmade koostamine võib olla keerukam.
Kokkuvõte
Lühendatud tööaja kasutamine on sageli kasulik nii tööandja kui ka töötaja jaoks. See võib aidata kaasa töötajate rahulolule, suurendada nende produktiivsust ja motivatsiooni ning parandada tööelu kvaliteeti. Samas võivad lühendatud tööaja kasutamisega kaasneda ka negatiivsed aspektid, mis võivad mõjutada töötaja sissetulekut ja karjäärivõimalusi.
On oluline märkida, et lühendatud tööaja kasutamine peab olema konkreetse töökohaga seotud ning töötingimused ja tulemuslikkus ei tohi halveneda. See on tööandja vastutus tagada, et lühendatud tööaja korraldamine toimub õigesti ja ilma probleemideta.