Nullkulu

Nullkulu

kui palju on 1 miil?

Kui palju on 1 miil?

Kes meist ei oleks kuulnud mõistet “miil”? Kuidas see mõõtühik täpsemalt defineeritakse ning milliste ühikute suhteid see kajastab? Uurimegi täna lähemalt, mida miil endast kujutab.

Et saada täpsem ettekujutus miilist, peame esmalt uurima selle päritolu. Miil on ajalooline mõõtühik, mida kasutati juba muistsetel aegadel väljendamaks kaugusi. Inglismaal kirjeldatakse ühe miili pikkust kui vahemaad, mis ulatub kahe Rooma liivaku höövli (mis oli kasutusel palju sajandeid tagasi) vahel. Tänapäeval kasutatakse enamasti inglise rahvusvahelist miili, mida tähistatakse “mi” sümboliga.

Siinkohal peame silmas pidama, et miil on teatud ajalooliste ja regionaalsete tingimuste tõttu mõõtühik, mida kasutatakse peamiselt angloameerika mõistesüsteemides. Näiteks on Euroopas levinud kilomeeter, mis väljendab täpselt 1000 meetri kaugust. Seega peame meie kontekstis arvesse võtma, et miil on üks traditsioonilisemaid ja levinumaid mõõtühikuid väljendamaks maateid või vahemaid.

Ühe ühiku võrdne jagamine

Järgmine küsimus, mis tuleb pähe, on see, kui suur üks miil tegelikult on võrreldes teiste mõõtühikutega. On teada, et üks miil võrdub umbkaudse 1,61 kilomeetriga, mis väljendatuna meetrites on 1610 meetrit. Seega asetame miili ja kilomeetri vahel võrdusmärgi ja saame järgmise võrrandi:

1 miil = 1,61 kilomeetrit

On oluline mõista, et see on keskmine suhe, mis ei pruugi olla täpne igas piirkonnas ega kaugusel. Järelikult tuleb miili ja kilomeetri vahet kasutades olla täpne ja rääkida spetsiifilisest kaugusest, mitte keskmisest vahemaa võrdlusest.

Miili kasutusvaldkonnad

Nüüd võime hakata avastama, millal ja kus kasutatakse miili. Nagu öeldud, on see mõõtühik kasutusel enamasti angloameerika ruumis, kuid see pole kaugeltki ainus koht. Miili kasutatakse ka Ameerika Ühendriikide ja Suurbritannia sõjaväes, lennunduses ning merenduses.

Miili kasutatakse ka jooksu- ja jalgrattavõistluste pikkuse määramiseks. Näiteks on New Yorgi maratoni pikkus 26 miili ja 385 jardi (42,195 kilomeetrit).

Lõpetuseks

Miil on mõõtühik, mis on kasutusel juba tuhandeid aastaid, et mõõta kaugusi. Ehkki see on enamasti seotud angloameerika mõistesüsteemidega, kasutatakse seda ka mujal maailmas. 1 miil võrdub umbkaudse 1,61 kilomeetriga, mis väljendatuna meetrites on 1610 meetrit. On oluline märkida, et miili kasutusalades esinevad erinevused ning antud mõõtühikut kasutatakse tavaliselt spordisündmuste, sõjaväe ning merenduse valdkonnas.

Veel.