Kui kaua laguneb kilekott
Kilekott on üks igapäevaselt kasutatavamaid pakendeid maailmas. Sellepärast on meil põhjust uurida, kui kaua kilekotid lagunevad. Kuna kilekottide kasutamine on suuresti seotud keskkonnariskidega, on see oluline teema, mida tuleks käsitleda. Selles artiklis räägime kilekottide lagunemisest, kuidas kilekotid keskkonda mõjutavad ja millised on parimad alternatiivid kilekottidele.
Kilekottide koostis
Enne kui arutame kilekottide lagunemist, teeme ülevaate sellest, millest kilekotid tegelikult koosnevad. Kilekotid on valmistatud polüetüleenist, mis on üks maailma enim toodetud plastikutest. Polüetüleenkile on tavaliselt valmistatud naftast või gaasist ning see võib olla kas ühekordse või mitmekordse kihiga. Ühekordse kihiga kilekotid on õhemad ja kergemad, samas kui mitmekordsed kilekotid on tugevamad ja raskemad.
Kilekottide lagunemine
Kuna kilekotid on valmistatud plastikust, võivad nad jääda keskkonda väga pikaks ajaks, eriti kui need visatakse prügilatesse või loodusesse. Kahjuks võib aeg-ajalt näha kilekotte, mis on jõudnud äravoolu kaudu veekogudesse ning seejärel merre. Need kilekotid võivad mereelustiku jaoks olla ohtlikud ning võivad keskkonnariske suurendada.
Kilekottide täieliku lagunemise kestus sõltub mitmest tegurist. Polüetüleeni lagunemine toimub päikesekiirguse ja hapniku mõjul, kuid peab olema juba töödeldud ja kokkupuutes mikroorganismidega, mis lagundavad polüetüleeni bioloogiliselt. Reaalsuses on aga näiteks rannikualadel kilekottide lagunemine keskkonda mõjutavate tegurite tõttu palju kiirem. Kilekottide lagunemine tavaliselt võtab aega 10-100 aastat.
Kuidas kilekotid keskkonda mõjutavad?
Kilekotid võivad olla keskkonnale äärmiselt kahjulikud. Nad võivad mõjutada nii mereloomastiku kui ka maaelu. Põllumajandusmaastikud, mererandade ja loomastiku vigastused on otseselt seotud inimeste jäetud prügimajandusega. Veelgi hullemaks muudab olukorra see, et kilekotid ajapikku lagunevad pisikesteks tükkideks ja jõuavad meredes ja ookeanidesse taimedega koos, kes koos vooluga ujuvad massina rannajoone poole, kus kohalikud elanikud sageli vetteminevaid jäätmeliike juba termotuumareaktsioonina aktsepteerivad.
Parimad alternatiivid kilekottidele
Kuna kilekotid on keskkonnariskidega seotud, on oluline leida selle asendamiseks parimad alternatiivid. Üks parimaid mooduseid on kasutada riidest kotte. Riidest kotte saab kasutada korduvalt ja neid on lihtne pesta, mis muudab need keskkonnasõbralikumaks. Samuti saab neid kaasas kanda kõikjal ning kasutada nii poodides kui ka mujal.
Teine alternatiiv kilekottidele on paberist kottide kasutamine. Paberist kotid on biolagunevad ning need ei lagune keskkonnas viimaks väikesteks tükkideks. Paberist kotid lõhustuvad kiiremini ning ei paiska ookeanidesse mikroplastikut.
Järeldus
Kokkuvõtlikult on kilekotid õhukese plastikkuhi, mis õnnetuseks maailma on jäänud. Selle artikli kirjutamise eesmärk oli esitleda reaalsed probleemid ja teha loodetavasti midagi nende lahendamiseks. Ühest küljest on kilekotid inimeste heaolu ja mugavuse jaoks vajalikud, teisest küljest on need aga keskkonnale suureks ohuks. Seega tuleks kõik teha selleks, et kilekotid asendada keskkonnasõbralikumate alternatiividega.