Nullkulu

Nullkulu

mis on rosetta kivi?

Mis on Rosetta kivi?

Rosetta kivi on ajalooline objekt, mis on väärtuslik mitmekülgsuse tõttu. Me räägime iidsest egiptuse kuningriigist pärit kivist, mis aitas lahendada kreeka kirjutiste mõistatuse. Rosetta kivi on hoiul Briti muuseumis ja on oma tähtsuse tõttu tuntud kogu maailmas.

Lugu Rosetta kivist algab 1799. aastal, kui Napoleoni väed ründasid Vana-Egiptust ja avastasid seal kivi. Rosetta kivi on kiviplaat, mis on vaid 114 cm pik ja 72 cm lai ning millel on peal kirjas kolm erinevat teksti. Üks tekst on egiptuse hieroglüüfid, teine tekst on demootiline tekst ning kolmas kreekakeelne tekst.

Algselt polnud teada, mida kivi tekstid kujutavad. Siiski leidis prantsuse keeleteadur Jean-Francois Champollion meetodi nende tekstide dešifreerimiseks. See meetod on laialdaselt tunnustatud ning on aidanud lahti mõtestada kirjalikke allikaid, mis olid sajandeid tundmatud.

Rosetta kivi on tähtis kirjalik ajalooline artefakt, sest see aitas avada uusi tahke iidse Egiptuse ajaloost. Kui kivi dešifreeriti, oli teksti tulemusena võimalik üksikasjalikumalt teada saada Egiptuse pärandist ning iidsete tsivilisatsioonide elukorraldusest.

Tänapäevaks on Rosetta kivi muutunud tunnusjooneks, mis esindab ajaloolist uurimistööd ning kultuuripärandi säilitamist. Rosetta kivi on jäänud meie mällu, kuna see näitab, et universaalset keelekombinatsiooni, dešifreerimise meetodeid ja ajaloolist uurimistööd saab kasutada ajaloo mõistmiseks ja selle tähenduse suurendamiseks. Rosetta kivi meenutab meile, et põnevaid ajaloolisi leide leidub kõikjal ja teadmisi saab koguda erinevatest allikatest.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes võib öelda, et Rosetta kivi on ajalooline objekt, mis aitab meil mõista iidse Egiptuse pärandit. See kivi on tuntud kogu maailmas ning on aidanud lahendada kreeka kirjutusmõistatust. Rosetta kivi on meie kultuuripärandi oluline osa ning tähistab ajaloolist uurimistööd, keelekombinatsioone ja kultuurilist mitmekesisust. Seega võime öelda, et Rosetta kiviga seotud ajalooline uurimistöö on sillaks meie mineviku, oleviku ning tuleviku vahele.

Veel.