Mis On RMK? Täielik Ülevaade Eesti Riigimetsa Majandamise Keskusest
RMK, Eesti Riigimetsa Majandamise Keskus, on rahvuslik organisatsioon, mis vastutab Eesti riigimetsade majandamise ja kasutamise eest. RMK eesmärk on tagada metsade säästlik majandamine, samuti tuua mets inimestele lähemale ja edendada metsandusega seotud tegevusi. Selleks, et mõista, kuidas RMK töötab ja mis on nende funktsioonid, järgneb ülevaade selle organisatsiooni toimimisest, eesmärkidest ja kohustustest.
RMK ajalugu ja funktsioon
Eesti metsad on oluline osa Eesti rahvuskultuurist, ökosüsteemist ning majandusest. Riigimetsade eest hoolitsemine on oluline, sest sellest saavad kasu nii Eesti riik kui ka selle kodanikud. RMK loodi 1991. aastal seni erinevate riigiasutuste poolt haldatud maa-alade ühendamise teel. Ettevõtte eesmärgiks oli luua üks ühtne asutus, mis haldaks Eesti riigimetsi tõhusalt ja professionaalselt. RMK juhtimine kuulub Keskkonnaministeeriumi vastutusalasse.
RMK eesmärk on majandada riigimetsa, korraldada metsasektori tegevusi, säilitades samal ajal metsade keskkonna, kultuurilise ja sotsiaalse väärtuse. Nende tegevused hõlmavad kaitsealuste kihtide rajamist, valgustusraie tegemist, puidu lageraiele korraldamist, raietegevuse jälgimist, uute metsade rajamist, aga ka looduskaitsealuste objektide haldamist. RMK eesmärk on saavutada tasakaal nii looduskeskkonna säilimise kui ka sotsiaalsete nõudmiste ja majanduslike eesmärkide vahel.
RMK haldusalad
RMK-l on seitse haldusalat: Põhja-Eesti, Kirde-Eesti, Kesk-Eesti, Lõuna-Eesti, Lääne-Eesti, Saarte metsaülem ja Varbla metsakool. Iga piirkond vastutab oma haldusalas olevate metsade majandamise eest. RMK-l on ka pikaajaline metsandusstrateegia, mis toetab loodusvarade kasutamist säästlikult ning võtab arvesse ka järelpõlvede vajadusi. Strateegia hõlmab ka loodusvarade kasutamisel sotsiaalmajanduslikke aspekte ning mõjusid inimestele ja keskkonnale.
RMK-kui looduskeskkonna säilitaja
RMK pakub täiustatud looduskaitset, et tagada metsa bioloogilise mitmekesisuse säilitamine. Nad loovad elupaiku ohustatud liikidele ja vähendavad metsade kahjustamist. RMK toetab ka teadusuuringuid, mis keskenduvad metsade ökoloogilise tasakaalu saavutamisele. RMK-tel on sadu kaitsealuseid liike ja elupaiku, mis juhivad tähelepanu sellele, kuidas RMK-jätkuvalt loodusvarasid säästvalt kasutab.
RMK saavutused
RMK on Eesti metsandussektoris teinud märkimisväärse panuse. 2018. aasta lõpuks oli RMK hoolt alla võtnud 38% riigimetsast. RMK pealinna Tallinn-Järve metsa ringtee, mis on avatud kõigile huvilistele, on aastatega muutunud populaarseks atraktsiooniks. RMK-l on ka e-lahendusi, nagu RMK looduskaardid, kus saab leida loodusretki ja matkaradu üle kogu Eesti. Samuti toetab RMK entusiastlikke metsaseltskondi, et edendada metsandust ja metsades liikumist.
RMK tulevikuplaanid
RMK plaanib keskenduda jätkuvalt riigimetsade majandamisele säästlikult. Lisaks sellele soovitakse jätkata e-lahenduste ja matkaradade arendamist, et inimestele pakkuda rohkem võimalusi, et nautida Eesti ilusat loodust. RMK soovib panustada ka teadusuuringutesse, et jätkuvalt arendada metsandussektorit ning suurendada meie teadmisi metsade rikkalikust ökosüsteemist ja kasutamisest.
Järeldus
RMK on Eesti riigimetsade haldamise keskus, mis on pikaajalise kogemusega looduskeskkonna säilitamisel. RMK on saavutanud suuri edusamme nii riigi majandamises kui ka metsandusvaldkonna arendamises. Organisatsiooni ulatus, tegevusala ja saavutused näitavad selle olulisust loodusvarade kasutamises ja looduskaitse tagamisel. RMK on võtnud tõsiselt endale vastutuse ja kindlustab tulevaste põlvede nimel säästlikku keskkonna kasutamist. Eesti võib olla uhke RMK üle, kuna sellel on märkimisväärne panus keskkonnakaitse ja majanduse arengusse.