Nullkulu

Nullkulu

mis on psühhoos?

Mis on psühhoos?

Psühhoos on meditsiiniline seisund, mille korral inimene hakkab kaotama kontakti reaalsusega. See tähendab, et inimese kogemused, mõtted ja tajud võivad muutuda ebatavalisteks ja ebaühtlasteks. Psühhoos võib ilmneda erinevates vormides ja selle põhjused võivad olla väga erinevad. Käesolevas artiklis uurime psühhoosi tähiseid, põhjuseid, ravi ja võimalikke ennetusmeetmeid.

Psühhoosi tähised

Psühhoosi tähised võivad varieeruda olenevalt inimesest, kuid üldiselt on selle seisundi sümptomid tavaliselt jagatud kaheks kategooriaks: positiivsed ja negatiivsed. Positiivsed sümptomid hõlmavad tavaliselt inimese reaalsusega mitteseotud tajusid, mõtteid ja käitumist. Negatiivsed sümptomid hõlmavad aga sageli apaatia, emotsioonide puudumise, motiveerituse puudumise ja üldise apaatia sümptomeid.

Psühhoosi põhjused

Psühhoosi põhjuseid on palju erinevaid ja need võivad varieeruda olenevalt inimesest. Üks tavaline põhjus on ajutegevuse häire. Ajutegevuse häire võib olla tulemus peavigastusest, infektsioonist või narkootikumide ja alkoholi kuritarvitamisest. Lisaks võib psühhoosi põhjustada ka depressioon, stress ja ärevus. Samuti võib geneetiline eelsoodumus olla põhjuseks psühhoosi väljakujunemisele.

Psühhoosi ravi

Psühhoosi ravi võib sageli olla keeruline ja võib nõuda arsti ja eriteenuste abi. Tüüpiliselt hõlmab ravi antipsühhootikumide nagu risperidooni, ziprasidooni ja kloorpromasiini kasutamist. Lisaks võib alati kasu olla ka teraapiast, mis võib aidata nii patsientidel kui nende pereliikmetel.

Võimalikud ennetusmeetmed

Psühhoosi ennetamine võib sageli olla keeruline, kuid võib aidata mõned ennetavad meetmed. Näiteks võivad inimesed, kes on kogenud peavigastusi oma elus, kas ka töökohal või spordi ajal, võtta meetmeid, et minimeerida traumaatilise ajukahjustuse ohtu. Samuti võivad inimesed, kes tunnevad end ärevana või depressioonina, otsida spetsialisti abi, et leida võimalikke ravi- ja ennetusmeetodeid.

Kokkuvõttes on psühhoos meditsiiniline seisund, mille korral inimene hakkab kaotama kontakti reaalsusega. Selle seisundi varased tähised võivad olla väga erinevad, kuid hõlmavad sageli ebaharilikke tajusid ja mõtteid. Psühhoosi võib põhjustada mitu erinevat tegurit, sealhulgas ajutegevuse häire, ajuvigastus ja geneetiline eelsoodumus. Psühhoosi ravi võib sageli nõuda arsti ja eriteenuste abi ning hõlmab sageli antipsühhootikumide kasutamist koos teraapia ja muude raviviisidega. Lõpuks võivad mõned ennetavad meetmed aidata inimestel vältida psühhoosi väljakujunemist ning selle seisundiga tervislikult toime tulla.

Veel.