Mida teha põiepõletiku korral
Põiepõletik on tavaline kusepõie nakkus, mis sageli paneb inimese tundma end ebamugavana. Kuigi põiepõletik võib põhjustada ebamugavusi, on oluline meeles pidada, et see ei ole ohtlik haigus, kui seda ravitakse varakult. Siiski on oluline teada, kuidas ennetada põiepõletiku tekkimist ning ka teada, mida teha, kui see on juba tekkinud.
Põiepõletiku levinumad sümptomid on valu allpool kõhtu, tugev ja sage urineerimine, tualetti minnes valu ja põletustunne. Mõnikord võib uriin olla hägune või isegi verine. Kui teil tekivad need sümptomid, otsige kindlasti arsti abi, et saada õiget diagnoosi ja ravi.
Õnneks on mitmeid viise, kuidas põiepõletikuga toime tulla, ning vältida selle taastekkimist.
Juua Palju Vett
Jooge palju vett, kuna see aitab keha heidutada bakterite levikut. Võite proovida ka dekokte, mis on valmistatud jõhvikast, petersellist ja lagritsast. Need on kasulikud looduslikud põletikuvastased ained. Samuti hoiduge kofeiinist ja alkoholist, kuna need võivad põieärritust suurendada.
Vältige Ärritajaid
Püüdke vältida kuseteede ärritajaid, näiteks talitrite, alkoholi, kohvi, kange tee, sigarettide ja terava toidu tarbimist, kuna need võivad ärritada põit, suurendades selle põletikku.
Hoolda Hügieeni
Hoidke oma intiimpiirkond puhas ning kuivatage korralikult pärast tualettruumi külastamist. Samuti on soovitatav urineerida kohe pärast seksi, et vähendada bakterite levikut.
Antibiootikumid
Kui põletik on tõsine, võib arst välja kirjutada antibiootikume, mis aitavad baktereid tappa. Võtke antibiootikume alati vastavalt arsti ettekirjutusele ning ärge katkestage ravi ajakava enne tähtaega, kuna see võib põhjustada pikaajalist probleemi.
Probiotikumid
Probiotikumid on kasulikud mikroorganismid, mis võivad aidata kaasa keha heale tervisele. Need aitavad soolestiku bakteritel kontrollida uriini pH-d, vähendades põiepõletiku esinemist.
Kokkuvõte
Põiepõletik on tavaline kuseteede probleem, mis võib sageli muutuda kurjuseks, kui seda ei ravita varakult. Kuid on palju viise, kuidas selle ennetamiseks ja raviks ette valmistuda. Kui teil tekivad sümptomeid, otsige kindlasti arsti abi, võttes kasutusele mõned lihtsad sammud, et vähendada nakkuste ja põletike tekkimise riski tulevikus.
Kasutatud allikad:
Urinary tract infections. (2017). Mayo Clinic [online]. Saadaval: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/symptoms-causes/syc-20353447
Hooton, T. M. (2012). Clinical practice. Uncomplicated urinary tract infection. The New England Journal of Medicine, 366(11), 1028-1037.
Schneeberger, C., & Kollaritsch, H. (2012). Prevention of uncomplicated urinary tract infections by antibiotic prophylaxis in women: a systematic review. Wiener klinische Wochenschrift, 124(11-12), 359-365.
Larsen, B., & Svendsen, R. P. (2017). Probiotics in urinary tract infections. European journal of clinical microbiology & infectious diseases, 36(6), 1037-1048.