“Mida teha puugihammustuse korral” – Kuidas turvaliselt lahendada puugirünnakut?
Puugirünnak on väga levinud probleem, mis on looduslike tingimuste tõttu väga ohtlik. Kui te olete looduses, näiteks metsas või pargis, võib puuk teie külge kleepuda ja põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. Tänapäeval on puukide hammustuste arv kasvanud, sest inimesed liiguvad järjest enam looduses. Selles artiklis vaatleme, mida teha, kui olete puugiga kokku puutunud, ning kuidas puugirünnakut ohutult lahendada.
Kuidas puuk hammustab?
Puuki toitumiseks on vaja verd, seega kasutavad nad väikestes kohtades asuvaid või keha peal metskitse, jänese või muu väiksema looma nahka. Nad avavad kahjustatud naha, suruvad lõualuud nahasse ja hakkavad vere imema. Kui puuk on täis, langevad nad tema näol või kukil ja hakkavad ette valmistuma munade panemiseks. See on ka aeg, kui nad võivad inimesi nakatada.
Kuidas puugihammustuseid ära tunda?
Puugihammustus ei pruugi kohe tunda anda, kuna puuk hammustab sügavale naha alla. Kuid mõne aja pärast (tavaliselt mõne minuti kuni kahe päeva jooksul) võib hammustuskohal olla väike punane muhk, millega kaasneb sügelus ja ärritus. Kui te olete puugihammustuse saanud, võib teil tekkida ka muud sümptomid, näiteks palavik, peavalu, lihasvalu või lööve. Kui te märkate neid sümptomeid, on väga oluline pöörduda kohe arsti poole.
Mida teha, kui te leiate puugi külge kleepunud?
Kui olete puugi külge kinni jäänud, on kõige olulisem meeles pidada ohutusnõudeid. On väga oluline veenduda, et olete selle ohutult eemaldanud, sest kui puuk ei ole täielikult eemaldatud, võib tekkida nakkusoht. Lisaks võib vale eemaldamine edasi lükata ravi, mis võib olla kahjulik.
Puugi ohutuks eemaldamiseks vajate pintsette või spetsiaalset pintsetti, et kinni haarata selle kehaosa, mis on kõige lähemal nahale. Kui teil pole seda, saate kasutada ka taskunikat või teist teravat eset, kuid veenduge, et see on steriliseeritud ja desinfitseeritud. Kui teil ei ole võimalik kinnitust eemaldada, minge kohe arsti juurde.
Puugi eemaldamine
Siin on juhised, kuidas ohutult eemaldada puuk:
Peske käsi ja hammustuskoht enne eemaldamist hoolikalt seebi ja veega.
Kasutage pintsetit või spetsiaalset pintsetti ja haarake puugi kereosa kinni võimalikult nahale lähedalt.
Tõmmake puuk aeglaselt välja, hoides seda püsivas ja vahetuses ning vältides hammustuskohta pigistamast.
Puhastage hammustuskoht antiseptilise lahuse või alkoholiga.
Jälgige hammustuskohta mitu päeva tagasi ja veenduge, et see ei areneks.
Kui hammustuskoht ümbritseb punane punane rõngas, võib see olla readas.
Mida teha pärast puugi eemaldamist?
Pärast puugi ohutut eemaldamist jälgige hammustuskohta eriti hoolikalt. Jälgige, et puukide hammustuskoht ei punetaks ega paistetaks üles, ning võtke ühendust oma arstiga, kui märkate midagi ebatavalist. Samuti andke arstile teada, kui te märkate kehas palavikku, peavalu, oksendamist, valu rinnus või muid sümptomeid.
Kokkuvõtteks
Puugid on tõsine oht inimese tervisele, kuid muretsemine on mittevajalik. Kui te kleepute puugisse, veenduge, et eemaldaksite selle ohutult ja hoidke oma hammustuskohta jälgimisel tähelepanelikku silma. Kui teil tekib kahtlust puugihammustuse osas, pöörduge kohe arsti poole. Siinkohal soovitan külastada ka oma arsti, kui tunned sügelemist või torkimist kellegil puugihammustuse piirkonnas.
On väga oluline säilitada kõrget turvalisust ja teada, kuidas puugihammustusi võimalikult kiiresti lahendada, kuna aeg on pärast hammustust ülioluline. Looduses oleku aeg on vaid umbes kuu, nii et nautige loodust ohutult!