Nullkulu

Nullkulu

mida teha mardipäeval?

Mida teha mardipäeval?

Mardipäev on traditsiooniline Eesti püha, mida tähistatakse novembri keskel. See on päev, mil inimesed riietuvad rahvariidesse, käivad külas, peavad laata, ja teevad muid huvitavaid asju. Aga mis täpselt on mardipäev ja kuidas seda tähistada?

Mardipäeva ajalugu

Mardipäev on Eestis tähtis päev, mille ajalugu ulatub tagasi paganlikku aega. See oli aeg, mil inimesed uskusid, et mardid, kes olid tegelikult hinged, tulid maa peale põllukultuuride, kariloomade ja inimeste eest hoolitsedes. Mardid käisid iga aasta novembrist veebruarini.

Kui kristlus jõudis Eestisse, muutusid asjad natuke teisiti. Kristlikus traditsioonis on mardi küllakäimine jumalateenistusest osalemise kombeks kujunenud igal aastal paastuaja alguses. Põhjuseks on asjaolu, et paastuaja algus oli periood, kus igatseti valguse võidule pimeduse üle. Mardipäevast sai sel ajal maa-aluste jõudude kombitsedele vastuhakkamise proovimise ajal niisugune võidu kätte saamise traditsioon.

Mida mardipäeval teha?

Nii nagu paljud teised Eesti traditsioonid, sisaldab ka mardipäev erinevaid rituaale, soovitusi, ja kombetalitusi. Peamised tegevused, mida mardipäeval tehakse, on järgmised:

Riietu rahvariidesse

Mardipäeval on kombeks kanda rahvariideid. See on ilus võimalus oma kultuuripärandit hoida ja austada. Kui sul rahvariideid pole, võid proovida neid laenata või omale valmistada. Rahvariideste kandmine annab sulle võimaluse ka osaleda erinevates tegevustes, nagu näiteks tantsude õppimine ja esitamine.

Külasta naabreid

Novembri lõpus, kui päevad on lühikesed ja pimedad, on hea aeg külastada oma naabreid ja sugulasi. Mardipäeval on kombeks käia külakorda. Kui oled külas, siis vahetatakse sõbralikke soove ja kingitusi. On väga oluline austada teiste inimeste kultuuri ja tundeid ning märkida, kas nooremaid külalisi tulnuks õiges värvikombinatsioonis riietada, olgu siis punane või valge või piimjas.

Pea laata

Mardipäeval on samuti kombeks pidada laata. Laat on hea koht, kus osta seadmeid, kingitusi, ja muud huvitavat. Laadal pakub kaupleja ka erinevaid maitsvaid toite. Mardipäeva pikki sööminguid on saanud traditsiooniline tava, kuna laada ajal pakutakse rohkesti toitu ja jooki.

Tantsi

Mardipäeval on kombeks tantsida. Tantsimine on ilus viis oma kultuuritraditsioone nautida ja tähistada. Kui oled külaskäigul, siis küsi, kas tahtis tantsida, kuna tantsimine on ka traditsiooniline mardipäeva rituaal.

Talguta

Kuna mardipäev langeb novembri lõppu, on aeg, mil talud teevad ettevalmistusi talveks. Kogu pere on kaasatud küttepuude tegemisse ja ettevalmistustööde tegemisse. Kui oled noorem, siis võid talgutamises osaleda ka siis, kui sinu vanus ei luba rasket tööd teha.

Lõpuks – mardipäeva järeldused

Kokkuvõttes on mardipäev Eesti traditsiooniline püha, mis tähistab tali saabumist ja maa-aluste jõudude raevu. Mardipäeva tähistamine on seotud paljude kombetalituste, rituaalide, ja tavadega, mida tuleks austada ja säilitada. Olenemata sellest, kuidas sa otsustad mardipäeva tähistada, on üks kindel asi – sel päeval võid alati leida võimaluse austada oma kultuuri ja pärandit, ja veeta aega koos sõprade ja perega.

Veel.