Kes on Pulmonoloog: Hingamisteede Spetsialist
Hingamisteed on ühed kõige olulisemad organid inimkehas. Kui midagi nendega juhtub, võib see viia tõsiste terviseprobleemideni. Seetõttu on oluline, et inimesed teaksid, milline spetsialist võib aidata nende hingamisteede probleemide korral. Üks selline spetsialist on pulmonoloog. Selles artiklis käsitleme põhjalikult, kes on pulmonoloog, milliseid haigusi ja probleeme ta ravib, millised on tema spetsialiseerumised ja millised on ravimeetodid, mida ta kasutab.
Pulmonoloogia on meditsiiniline eriala, mis hõlmab hingamissüsteemi haiguste diagnoosimist ja ravi. Puudutades spetsiifilisi hingamisprobleeme, hõlmab pulmonoloogia nende haiguste diagnoosimist ja ravi, mis puudutavad kopsusid ja hingamisteid. Vastavalt American College of Chest Physicians, on pulmonoloog arst, kellel on põhjalikud teadmised kopsude, bronhide ja hingamisteede kohta, ning kellel on kogemusi hingamispuudulikkuse, kopsupõletiku, kopsuvähi, astma ja muude hingamisteede haiguste diagnoosimisel ja ravimisel.
Millistes valdkondades võib pulmonoloog aidata?
Pulmonoloogid on spetsialiseerunud mitmele erinevale hingamisteede probleemile. Siin on mõned kõige levinumad:
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) – See on haigus, mida iseloomustab hingamisteede ahenemine ja andmine, mis raskendab õhu liikumist kopsude ja hingamisteede vahel.
Astma – See on krooniline haigus, mille puhul hingamisteed kitsenevad ja põhjustavad hingamisraskusi, köha, vilistavat hingamist ja rinnusvalu.
Kopsupõletik – See on infektsioon kopsudes, mis võib põhjustada köha, vilistavat hingamist, rinnakorvi valu ja palavikku.
Tuberkuloos – See on bakteriaalne haigus, mis võib mõjutada kopse ja põhjustada köha, palavikku ja väsimust.
Sarkoidoos – See on põletikuline haigus, mis mõjutab kopsude, lümfisõlmede, silmade ja nahka, ning põhjustab sageli hingamisraskusi.
Milline on pulmonoloogi tööprotsess?
Pulmonoloogide tööprotsess hõlmab täpset diagnoosimist, ravimist ja ravi jälgimist. Esimene samm hõlmab sageli patsiendi vestlemist tema haigusloo kohta, sümptomite mõistmist ja füüsilise eksami tegemist. Pärast seda võib pulmonoloog tellida erinevaid teste, nagu näiteks vereproovide analüüsid, röntgenkiirgus, CT-skaneerimine, bronhoskoopia jne.
Diagnostiliste testide saamiseks võib pulmonoloog tellida ka hingamistesti, mis aitab diagnoosida hingamisteede probleeme, hindab kopsukapatsiteeti ja hingamisfunktsioone.
Kui diagnoos on tehtud, võib pulmonoloogide ravi hõlmata ravimiteraapiat, füüsilist teraapiat, hingamisharjutusi ja muid meetodeid. Enamikul juhtudel võib see hõlmata elustiili- ja muutuste soovitamist.
Pulmonoloogi spetsialiseerumised
Pulmonoloogidel on võimalus spetsialiseeruda teatud valdkondades, mis hõlmavad järgmist:
Kopsuvähk – pulmonoloogid aitavad diagnoosida ja ravida kopsuvähki. Selline spetsialiseerumine võimaldab pulmonoloogil kasutada erinevaid vähiravimeetodeid, nagu keemiaravi, kiiritusravi jne., et ravida patsiente, kellel on diagnoositud kopsuvähk.
Uneapnoe – Pulmonoloogid aitavad diagnoosida ja ravida uneapnoed, mis on seisund, mille korral inimene lõpetab hingamise mõneks ajaks une ajal.
Ekstreemne hingamispuudulikkus – See hõlmab ravi, mis hõlmab hingamistoetust ja -seadmeid inimestele, kellel on raske hingamispuudulikkus.
Pulmonoloogia ja kirurgia – pulmonoloogia võimaldab diagnoosida mitmeid haigusi, mis võivad lõpuks vajada kirurgilist ravi. Seetõttu on paljud pulmonoloogid spetsialiseerunud ka teatud kirurgilistele protseduuridele, nagu näiteks bronhoskoopia, torakoskoopia, biopsia jne.
Kokkuvõte
Pulmonoloogia on väga oluline meditsiiniline eriala, millel on oluline roll hingamissüsteemi haiguste diagnoosimisel ja ravimisel. Siin artiklis oleme käsitleme pulmonoloogi tööprotsessi, tema spetsialiseerumisi ja millist valu ta aitab käsitleda. Kui Teil on sellega seoses mure või kahtlus, pöörduge kohe oma perearsti või pulmonoloogi poole, et leida ravi!