Nullkulu

Nullkulu

mis on uneapnoe?

Mis on uneapnoe?

Uneapnoe on tõsine hingamisteede häire, mis võib mõjutada igapäevast elu. Inimesed, kes kannatavad uneapnoe all, lõpetavad une ajal mitu korda hingamise, mistõttu nende uni on katkendlik ja kvaliteet on madalam. See võib viia unepuuduse, väsimuse, ärrituvuse ja muidu halva enesetundeni. Käesolevas artiklis uurime lähemalt, mis on uneapnoe, selle sümptomid, põhjused, diagnoosimine ja ravi.

Mida tähendab uneapnoe?

Uneapnoe all kannatajad kogevad une ajal hingamispauside episoode, mis kestavad tavaliselt mõnest sekundist kuni minutini, ja need hingamispausid võivad tekkida korruste ajal. Kuigi hingamisteed võivad olla avatud, on une seisundis hingamisteed kitsenenud, mistõttu õhk ei liigu läbi hingamisteede vabalt. See võib põhjustada snoreerimist, norskamist või isegi ärkamist uneajal.

Mis põhjustab uneapnoed?

Uneapnoe on üsna tavaline probleem, mis võib mõjutada kedagi, sõltumata soost või vanusest. Kuigi uneapnoe täpset põhjust ei ole teada, on mõned põhjused järgmised:

– Rasvumine: Kõige sagedasem uneapnoe põhjus on liigne kehakaal, eriti rasvumine. Rasvkoe võib õhuteid kitsendada, mis võib häirida normaalset hingamist.
– Vanus: Uneapnoe on sagedasem vanematel inimestel, kuna hingamisteed võivad muutuda kitsamaks ja vähem elastseks.
– Pärilikkus: Geneetika mängib uneapnoe kujunemisel rolli, nagu ka uneapnoe all kannatavate pereliikmete esinemine.
– Suitsetamine ja alkohol: Suitsetamine ja alkoholi tarbimine võivad põhjustada hingamisteede lõõgastumist, mis võib põhjustada uneapnoe episoode.
– Muud tegurid: Lupjumine kurgus, allergiad, ülemiste hingamisteede infektsioonid ja teatud ravimid võivad samuti põhjustada uneapnoe episoode.

Mis on uneapnoe sümptomid?

Uneapnoe sümptomid võivad sõltuda haiguse raskusest, kuid need võivad hõlmata järgmist:

– Valju norskamine
– Väsimus ja unisus päeva jooksul
– Peavalud hommikul
– Kuiv suu või kurguvalu hommikul
– Öised ärkamised või iiveldus
– Kogemused päevase unisusega
– Käte ja jalgade tuimus
– Kognitiivsed raskused ja keskendumisraskused

Kuidas diagnoositakse uneapnoe?

Kui te märkate oma sümptomeid, mis võivad viidata uneapnoele, peate võtma ühendust arstiga. Arst võib läbi viia füüsilise kontrolli ja küsida oma meditsiinilist ajalugu ning samuti võib sõltuvalt sümptomitest soovitada teha uneuuringuid. Uneuuringuid saab teha kodus või haiglas, ja need aitavad uurida teie uneapnoe tüüpi ja raskusastet. Uneuuringud võivad hõlmata järgmist:

– Polüsomnograafia: Meie keha signaalid (eriti aju) jälgimine unehäirete korral.
– Hingamishäirete indeks (HDI) mõõtmine: Häirete mõõtmine minuti kohta.
– Pulseoksümeetria: veres sisalduva hapniku mõõtmine.
– Kodus unemonitor: Uneuuringute tegemiseks kasutatav seade kodus.

Kuidas ravida uneapnoed?

Uneapnoe ravi sõltub haiguse tüübist ja raskusastmest. Kuigi mõningaid ravivõimalusi võib kasutada koos teiste ravivõimalustega, võivad mõned neist olla järgmised:

– CPAP-ravi: See raviviis hõlmab igapäevase CPAP-maski kandmist. See mask aitab suruda õhku hingamisteedesse, hoides neid avatuna.
– Muud hingamisravi meetodid: Näiteks BiPAP-ravi (bi-level-positive airway pressure) võib olla efektiivne raskete uneapnoe juhtude korral.
– Elustiili muudatused: Need muutused võivad hõlmata kaalukaotust, tervislikku toitumist, alkoholi ja suitsetamise vältimist, une ajakava korraldamist, treeningu regulaarsust, uneasendite parandamist ja stressi vähendamist.

Kokkuvõte

Uneapnoe on hingamisteede häire, mis võib mõjutada igapäevast elu. See võib põhjustada unepuudust, väsimust, ärrituvust ja halba enesetunnet. Uneapnoe võib olla põhjustatud mitmetest teguritest, sealhulgas rasvumisest, vanusest ja geneetikast. Sümptomid võivad hõlmata norskamist, väsimust ja unisust päeva jooksul ning peavalusid. Uneapnoe diagnoositakse erinevate meetoditega, sealhulgas uneuuringud. Raviviisid on erinevad, sealhulgas CPAP-ravi, hingamisravi muudatused ja elustiili muudatused. Kui te arvate, et teil tekivad uneapnoe sümptomid, võtke ühendust oma arstiga.

Veel.