Nullkulu

Nullkulu

mis on tsunami?

Mis on tsunami?

Tsunami on Jaapani sõna, mis tähendab lainesurma. Tsunami on suure intensiivsusega loodusjõud, mis võib tekitada suuri kahjustusi ja kaotusi. Neid loodusnähtusi nimetatakse ka hiidlaineteks.

Tsunamid on sageli tingitud maavärinast või maalihkest, mis toimub ookeaniranniku lähedal. See on põhjus, miks kõige enam tsunamisid toimub Vaikse ookeani rannikul, kuna see on ala, kus toimub ka suurim hulk maavärinaid. Kuid tsunamid võivad esineda ka Atlandi ookeanis, India ookeanis ja isegi Vahemeres.

Tsunamid tekivad siis, kui ookeani põhjas nihkub korraga suur hulk vett. See juhtub siis, kui maa nihkub maavärina või maalihke tulemusena. Vesi liigub seejärel ookeanis laiali kiirusega, mis ulatub kohati kuni 800 kilomeetrit tunnis. See suur kiirus ja vee hulk võib kaasa tuua kahjusid, mis ulatuvad kuni tuhandete kilomeetrite kaugusele.

Tsunamid võivad põhjustada ulatuslikke hävitustöid, nagu näiteks tervete linnade ja küladest pühkimine. Need võivad olla eriti hävitavad Okinawa ja Honshu kaldal, ning paljudes teistes Vaikse ookeani riikides. Tsunamid võivad ka põhjustada inimkaotusi, kuna nendega võivad kaasneda metsikud veevoolud, maalihked ja ohtlikud ookeanilainetel purjetamise tingimused.

Kuidas tsunamid moodustuvad?

Tsunamite moodustumisel on kolm põhilist tahku:

Tekkimine: Tsunami võib tekkida tsunamilaineks nimetatava laia tüürilainena korraga mitmete väiksemate lainete ja vete saatel.

Levik: Vesi võib lainetada ookeani põhja all suur kiirusel, suundudes edasi ja seejärel varsti kõrge nagu mägi kokku surutud, tõustes ja ulatudes kõrgemale kui mis tahes muu laine.

Saabumine: Tsunami saabub kaldale rahulikult, kuna kiirus on aja jooksul vähenenud, kuid lisandub suurenenud veetasemele kuni varasema tasakaaluni jõudmiseni.

See tehnoloogia on põhjalikult uurinud tsunamisid ja mõju, ning selle uurimistöö tulemused võimaldavad mõõta tsunamii võimalikku kõrgust. Näiteks võivad kaasaegsed modelleerimismeetodid näidata konkreetses piirkonnas toimuva tsunamii levikut ja selle mõju inimestele ja varale.

Kas tsunamisid on võimalik ennustada?

Ehkki kõige edukamad viisid tsunamide ennetamiseks on ohtlike piirkondade ehitamine ja seismiliste jälgimismeetmete kasutamine, saab neid siiski ennustada. Näiteks võidakse mõõta maavärinaid ja näha, kas need võivad põhjustada tsunamit. Samuti võivad merepõhjas olevad sensorid tuvastada tsunami moodustumist ja levikut ning seejärel saata hoiatused piirkondadele, kus tsunamioht on kõrgem.

Kui tõhus on tsunamide ennetamine?

Loomulikult saab kõige paremini tsunamide ennetamiseks kasutada kõige täpsemaid ennustamismeetodeid, mis võivad hoiatada inimesi tsunamide saabumise eest. Seda saab saavutada kasutades uusimat tehnoloogiat, nagu näiteks GPS ja satelliidid. Kuid siiski võib sellise loodusjõu nagu tsunamii ennustamine olla keeruline.

Seega võib kõige olulisemaks vahetuks reageerimiseks olla teavitada inimesi tsunamide saabumise kiirusest ja ulatusest, hoiatades palju inimesi õigeaegselt ja takistades neil rannikul viibimist. Inimestel peab olema võimalus aegsasti piirkonnast lahkuda, enne kui tsunamii rannale jõuab.

Tsunamite lühiajalised mõjud

Tsunamid võivad põhjustada ulatuslikke kahjustusi, kaotusi ja kannatusi. Liikuv vesi võib kaasa tuua mööblit, ehitisi, autosid ja inimesi, mis omakorda võivad põhjustada suurt kahju. Lisaks võivad seevekahjustused mõjutada teid, mis võivad olla kuni 30 minutit pärast loodusõnnetust.

Tsunamite pikaajalised mõjud

Tsunamite lühiajalised mõjud võivad ulatuda kaugemalegi kui piirkond, kus see juhtus, eriti kui inimesed ei jõua nende eest varjuda. Tsunamite pikaajalised mõjud võivad hõlmata infrastruktuuri ja kultuurilise pärandi hävimist ning keskkonnamõjusid, nagu näiteks süvamere kalade ja rannikutel asuvate olendite hävimine.

Kui palju tsunamisid aasta jooksul toimub?

Ehkki tsunameid ei toimu igal aastal, on siiski märgatav hulk juhtumeid, kus tsunamid rannikupiirkondadesse jõuavad. Näiteks 2011. aasta jaapani tsunami surmas ligi 16 000 inimest, lõhkus 7000 maja ja 4 000 muud struktuuri. Lisaks hävitas see ka tohutuid alasi maast. Samuti ei tohi unustada, et tsunamite põhjustatud suremused ja kahjum ulatuvad kaugetesse aastatesse.

Kuidas end tsunamide eest kaitsta?

Inimesed kõige ohus olevatel piirkondadel võivad ning peaksid tegema tsunamide ennetamiseks kõik, et tagada oma turvalisuse. Siin on mõned soovitused, kuidas ennast tsunamide eest kaitsta:

Kui elate tsunamidele altitud piirkonnas, siis hoidke korrakohast psüühilist ettevalmistust ja harjutage plaani oma pere jaoks.

Kui olete mere ääres, siis ole kursis hoiatuste ja ohustsenaariumitega, kontrollige alati kohalikke uudisteallikaid ja järgige otsuseid taevast.

Kui hoiatus on väljakuulutatud või tunnete intensiivset maavärinat, siis lahkuge koheselt oma tänavalt või kodus ja liikuge kõrgemale, kõrgematele äärele eemale rannast või muudest ohtudest.

Expertide väitel, järgige hoiatusi, mis kõlab taevast, valmistuge ja tehke neid enne äikest.

Lisaks tuleb märkida, et kui ka kuulsite hoiatust või kuskilt kaugelt oli kuulda äikest, avage kindlasti oma kõik aknad ja uksed, mis asuvad mere või ranna poole ja mis on suunatud liikuva vee poole.

Lõpuks on hea mõte omada varuosasid ja varuga kattevarustust ning piisavalt puhast vett ja toitu, et hoida ennast hädaolukorras karjääri korral.

Kokkuvõte

Tsunamid on loodusjõud, mida inimesed sageli alahindavad ja millele nad ei mõtle nii sageli kui peaksid. Siiski on väga oluline säilitada teadmised sellest, kuidas tsunamid tekivad ja kuidas neile reageerida. Kuna tsunamide kahjustused ja kaotused võivad olla lisaks otsesele tolmule, tekitada palju pikaajalist kaotust ja valu. Seepärast on oluline mõelda ennetustööle ja tsunamidele õigeaegsele reageerimisele.

Veel.