Nullkulu

Nullkulu

kui tihti võib võtta paratsetamooli?

Kui tihti võib võtta paratsetamooli

Paratsetamool on käsimüügis kergesti kättesaadav valuvaigisti, mis on eriti tuntud peavalude ja palaviku ravimisel. Kui tihti võib aga paratsetamooli tarbida ilma terviseriskideta?

Paratsetamooli kasutamine on populaarne ja levinud, seda eriti tänu sellele, et see on odav ja kergesti kättesaadav ravim. Kuid nagu iga ravimi puhul, tuleb paratsetamooli tarvitamine teha teadlikult, järgides soovitusi ja ettevaatusabinõusid.

Selles artiklis selgitame, kui tihti võib paratsetamooli võtta, millised on selle terviseriskid ja millised on soovitused paratsetamooli tarbimiseks.

Kuidas paratsetamool toimib?

Enne kui me arutame paratsetamooli tarbimist, kaalugem, kuidas see ravim tegutseb.

Paratsetamooli toime on peamiselt põletikuvastane ja valuvaigistav. See mõjutab ensüümi COX-2, mis sünteesib prostaglandiine (prostaglandiinid on hormoonitaolised ained, mis tekitavad põletikku ja valu).

Paratsetamool vähendab COX-2 toimet, vähendades seeläbi prostaglandiinide tootmist, mis omakorda vähendab valu ja põletikku. Lisaks on paratsetamoolil palavikku alandav toime.

Kui sageli võib võtta paratsetamooli?

Paratsetamooli võib võtta vastavalt vajadusele, kuid seejuures on mitmeid piiranguid ja ohutusjuhiseid, mida tuleb meeles pidada.

Esiteks, täiskasvanutele soovitatakse võtta üksikannusena 500-1000 mg paratsetamooli. Seda võib korrata 4…6 tunni järel, kuid päevas ei tohiks ületada 4 grammi (4000 mg) paratsetamooli. Üleannustamise korral võib paratsetamool põhjustada maksakahjustusi, mis võivad olla eluohtlikud.

Lastel on soovitatav annus tavaliselt 10…15 mg/kg kehakaalu kohta 4…6 tunni järel, kuid päevas ei tohiks ületada 60…90 mg/kg kehakaalu kohta.

On oluline arvestada, et mõned ravimid sisaldavad juba paratsetamooli, seega peate hoolikalt jälgima, et ei ületaks soovitatud annuseid. Ravimeid, mis sisaldavad paratsetamooli, võivad olla näiteks opioidid (nt kodeiin), külmavastased ja köharavimid ning muud valuvaigistid.

Kes ei tohiks paratsetamooli võtta?

Paratsetamooli ei tohi võtta, kui olete tundlik selle ravimi suhtes või kui teil on maksahaigus. Kui teil on rasked neeru- või maksakahjustused, peate olema eriti ettevaatlik, kuna väiksemad annused võivad selles olukorras olla kahjulikud.

Lisaks ei tohi paratsetamooli kasutada alkoholi tarvitamise ajal, kuna see võib suurendada maksakahjustuse riski.

Kas paratsetamool on rasedatele ohutu?

Paratsetamooli on raseduse ajal ohutu võtta, kuid seda tuleks teha siiski arsti järelevalve all. Soovitatav on võtta väiksemaid annuseid ja ainult vastavalt vajadusele.

Mis on paratsetamooli kõrvaltoimed?

Paratsetamooli kõrvaltoimed on tavaliselt kerged ja mööduvad. Kõige sagedamini esinevad kõrvaltoimed on seedetrakti probleemid, nagu iiveldus ja kõhuvalu.

Harvadel juhtudel võib paratsetamool põhjustada ka allergilisi reaktsioone, naha punetust ja sügelust või hingamisraskusi.

Kokkuvõte

Paratsetamool on valuvaigisti, mida võib võtta vastavalt vajadusele. Täiskasvanutele soovitatakse üksikannusena 500-1000 mg paratsetamooli, kusjuures päevas ei tohi ületada 4 grammi (4000 mg) paratsetamooli. Lastel on soovitatav annus 10…15 mg/kg kehakaalu kohta.

Paratsetamooli ei tohi võtta, kui olete tundlik selle ravimi suhtes või kui teil on maksahaigus. Lisaks ei tohiks seda kasutada alkoholi tarvitamise ajal. Raseduse ajal on paratsetamool turvaline, kuid seda tuleks võtta ainult arsti järelevalve all.

Paratsetamooli kõrvaltoimed on tavaliselt kerged ja mööduvad, kuid harvadel juhtudel võivad esineda allergilised reaktsioonid. Kui teil tekivad tõsised kõrvaltoimed, peate võtma ühendust arstiga.

Kuigi paratsetamool on tavaliselt ohutu ja hästi talutav, on siiski oluline järgida soovitatud annuseid ja hoolikalt jälgida ravimi koostist. Kui teil tekib ebamugavustunne või küsimusi, samuti kahtlustatud üleannustamise korral peate pöörduma arsti poole.

Veel.