Nullkulu

Nullkulu

mis on melatoniin?

Mis on melatoniin?

Melatoniin on hormoon, mis reguleerib unetsüklit ja valgustundlikkust. See on toodetud organismis ja vastutab unerütmi kontrollimise eest.

Mida melatoniin organismis teeb?

Hormooni melatoniin toodetakse peamiselt käbinäärmes ning vastutab inimese unerütmi reguleerimise eest. Sellel on kaks põhifunktsiooni: päeva ja öö reguleerimine ning organismi sünkroniseerimine sisemise organismi kella järgi.

Hormooni tootlikkus organismis on suurem öösel kui päeval. See tähendab, et selle tootmine järgib organismi sisemist kella ning mida hiljem õhtul, seda suurem on melatoniini tootmine.

Kuidas melatoniin organismis toimib?

Melatoniin reguleerib organismi unerütmi täiendades inimese ööpäevast tsüklit aktiveerides une faasi. See tähendab, et kehas toodetud hormooni melatoniin on võimeline kohandama inimese vajadustega seoses taastumise ja puhkeperioodidega.

Hormooni roll organismis on suurem aasta lühemate päevade korral, kuna melatoniini tase organismis on madalam pikemate valgusperioodide korral. Kui inimene magab vähem kui ööpäevase tsükli jooksul soovitatud kaheksa tundi, võib see põhjustada negatiivset mõju organismile ning võib suurendada haigestumisohtu.

Milliste häirete korral melatoniin organismis abiks on?

Melatoniinil on ka palju kergeid rahustavaid omadusi. Uuringud on näidanud, et melatoniin võib aidata unehäiretest tingitud unetuse ja unetusseisundite korral. Hormooni üheks eeliseks on see, et see ei muuda inimese bioloogilist rütmi ning saab kasutada pikemale perioodile.

Melatoniini kasutatakse ka öise töö eelistel, nagu näiteks tema mõju unerütmi kohandamisele, mis võib aidata organismil paremini kohaneda pikaajalise öise töö rütmiga. Melatoniini kasutatakse ka vähiravi patsientide käsul, kuna uuringud on näidanud, et melatoniin suurendab tervete rakkude resistentsust keemiaravi suhtes.

Milliseid toiduaineid tarbides organismis melatoniini saab?

Melatoniini sisaldavad toiduaineid on vähem kui apteekides müüdavad hormonaalsed preparaadid. Melatoniini saab leida näiteks pähklitest, marjadest ning õuntest ning melatoniini sisaldusest sõltub toiduaine küpsetus- ja tarbimisaeg.

Kui palju tohib juurde tarbida, et hormooni puudujääki organismis vältida?

Melatoniinist sisaldab melatoniin vastavalt organismi vajadustele vaid imepisikeses koguses, seega on hormonaalsete preparaatide kasutamine melatoniini puudujäägi puhul soovitatud. Kuna melatoniin on organismis toodetav hormoon, on soovitatav kasulikku koostoimet melatoniini tootmise suurendamiseks kehale võimaldada öist rahu ning anda organismile rahu faasides puhkamiseks. Hormonaalsete preparaatide kasutus on soovitatav ainult juhul, kui hormonaalne tasakaal organismis on häiritud ning melatoniini produktsioon ei toimu optimaalselt.

Kokkuvõte

Melatoniin on oluline hormoon organismis, mis vastutab une rütmi reguleerimise eest ning aitab rahustada organismi. Hormooni kasutatakse ka vähiravi ja pikema öise töö tõttu tekkinud häirete korral unerütmi kohandamiseks. Hormonaalsete preparaatide kasutamine tuleks siiski teha hoolikalt ning kooskõlastada arstiga.