Nullkulu

Nullkulu

mis on lääts?

Mis on lääts: Kõik, mida sa peaksid teadma

Läätsed on kõigile tuttavad, kuid siiski on inimesi, kes ei tea selle väekas kaunviljade rühmas üht-teist. Selles artiklis tutvustame läätsede tüüpe, nende koostist ja tervislikke omadusi – kõike alates taimeteadusest kuni nende kasutamiseni toiduks. Loodame, et see artikkel paneb rohkem inimesi läätsedele tähelepanu pöörama.

Mis on lääts?

Läätsed on kaunviljas ning neid võib leida nii Vahemere piirkonnas kui ka sisemaal. Läätsed on kahepoolmelise sordiõiega taimed, mis meenutavad hernesid. Läätsed sisaldavad peamiselt taimset valku, süsivesikuid ja kiudaineid, aevastus tekitavate pigmendikomponentide hulka kuulub ka antotsüaniin.

Läätsede tüübid

Läätsede värvi järgi võib neid jagada kolme liiki: rohelised, pruunid ja punased. Kuldne lääts on samuti levinud variant. Läätsed on saadaval kooritud, teisaldatava kestadega (rohelised ja pruunid) ning jämedakooreliste sortidena.

Rohelised läätsed on kõige tavalisemad ning neil on koorik, mis ei eemaldu keetmise käigus.

Pruunid läätsed on kogu maailmas üha populaarsust kogumas ja nende keeduaeg on oluliselt lühem kui roheliste läätsede puhul.

Punased läätsed (mille rohkete toitainete sisaldus isegi topelt-uuringute järgi) on suhteliselt väikesed ja nende keetmine võtab tavaliselt vaid 20-30 minutit.

Kuldne lääts on sarnane rohelise värviga läätsega, kuid on veidi kergema maitsega ja keeduaeg on palju lühem.

Läätsede koostis

Läätsede toiteväärtus on muljetavaldav ja seetõttu on nad suurepärane toiduaine, mis on rikas mitmesuguste vitamiinide (vitamiinid B-grupp, A, E, C) ja mineraalide (raud, kaalium, magneesium, fosfor) ning mikroelementide poolest, mis hoiavad meid tervena. Kuid need pole kõik eelised, mida läätsed pakuvad: need sisaldavad ka palju valke ja kiudaineid, mis aitavad stabiliseerida vere suhkrutaset.

Läätsede tervislikud omadused

Läätsede tervislikud omadused on märkimisväärsed. Nad on suurepärane allikas kõrgekvaliteedilistest valkudest, mis moodustavad erinevaid kehaosasi ja ensüüme. Need ennetavad ka mitmesuguseid haiguseid, nagu südamehaigus, diabeet, aneemia ja liigne kaal.

Lisaks on läätsedes suur hulk kiudaineid, mis aitavad seedimisel ja suurendavad küllastustunnet. See vähendab jällegi kaalu ja aitab hoida keha tervena. Need on ka täis antioksüdante ning fütokemikaale, mis aitavad ennetada erinevaid haigusi.

Kuidas keeta läätsi

Läätsede keetmine on lihtne. Kõige soodsam ja efektiivsem viis on aurutamine, kuid need võib ka lihtsalt vette panna. Kui läätsed on pärast küpsetamist jämedad, võib neid jahvatada jahuga ja kasutada koogiküpsetamisel.

Järeldus

Läätsed on kindlasti midagi, mida peaksite oma menüüsse lisama. Need on tervislikud, maitsvad ja mitmekülgsed. Olgugi et me ei saa igas kohas toodetud läätse valida ning jääb küsimus, kas vastav mahe-lääts neil leidub, on läätseretseptide valik siiski suur. Neid saab kasutada ka nii suppide kui ka salatitedes või isegi talvistes pajaroogades. Lõpuks pole oluline, kuidas sa valid läätsesid kasutada – tähtis on see, et sa neid üldse kasutad.

Veel.