Nullkulu

Nullkulu

mis on liising?

Mis on liising?

Liising on üks sellistest valikutest, mida paljud inimesed kaaluvad, kui nad soovivad osta suuremat kallist kaupa. Kuid liising pole ainult autode või kallite kodumasinatega seotud – üha rohkem inimesi võtab liisingut laiemate finantskohustuste, nagu kinnisvara, jaoks.

Liisingu põhimõte on lihtne: see on finantsteenuse vorm, mis annab tarbijatele võimaluse osta kaup või vara ja tasuda see perioodiliste maksetega. Põhimõtteliselt ostab liisingufirma vara sinu eest ja annab selle sulle rendilepingu vormis, kusjuures liisingufirma säilitab vara omaniku õigused seni, kuni olete täielikult tasunud vara eest nõutud summa. Mõnel juhul võib ostja leppida kokku, et soovib osta vara pärast lepingu lõppu.

Liisingu üldine ajalugu

Kuigi liising on tänapäeval levinud finantsteenuse tüüp, on selle ajalugu üsna pikka aega. Esimesed liisingupraktikad pärinevad 19. sajandist, kusjuures varasemaid kirjalikke tõendeid liisingutegevuse kohta võib leida uskumatult piirkonnast, nagu Assooriasija.

19. sajandil hakati liisingut kasutama peamiselt maatöömasinate ostmiseks Ameerika Ühendriikides. Pärast Teist maailmasõda tõusis autode liising praktiliselt kogu maailmas, eriti USAs, kus liisingufirmad hakkasid oma tagatiste laiendamisse seadma väiksemaid kaupu nagu kodumasinad, arvutid, koduelektroonika jm.

Mis on liisinguga kaasnevad kulud?

Liisingu tasud ja kulud võivad varieeruda sõltuvalt paljudest aspektidest, nagu liisingufirmade seadusandlus, asukoht ja laenusaaja krediidireiting. Üldiselt võib liisinguga kaasneda mitmeid tasusid, sealhulgas:

Intressitasu
See on lisatasu, mida liisingufirma võtab teie laenu eest. Intressimäär võib olla fikseeritud (ehk ei muutu kogu laenuperioodi jooksul) või muutuv (sõltuvalt majandussituatsioonist ja rahamasinate seisukorrast).

Haldustasu
Haldustasu võib maksta kas ühekordselt või perioodiliselt (näiteks kuus). See sisaldab liisingulepingu haldamise kulusid, nagu arvepidamist ja rahavoogude jälgimist.

Tagatisrahade tasu
Tagatisrahasumma on enimlevinud kohustus, mida liisingufirmad oma klientidelt nõuavad. Tagatisraha on mingi osa kogu liisingusummast, mida klient peab maksma enne, kui ta vara kätte saab. Seejärel antakse tagatud summa tagasi, kui liisinguperiood saab läbi.

Hilinenud maksete tasu
Liisingufirmad võivad võtta ka lõivu, kui te olete makse tegemisega hiljaks jäänud. Sel juhul võib lisanduda ka hilinenud võlgnevuse intress, mis tähendab, et võite oodata veel suuremaid kulutusi. Enamasti on see firma poolt kujundatud päeva- või määra kaupa.

Lõppsõna

Kokkuvõttes on liising igapäevaelusse lisandunud oluline finantslahendus, mis võimaldab kliendil osta kaupa ja maksta see perioodiliselt tagasi (intressi ja tasude tasu eest). Kuigi liising on teatud mõttes sarnane laenamisega, on see suuremalt jaolt eristatud oma tagasimakse- ja tagatisetavatuse poolest. Kui võrdlete liisingut laenu võtmisega, on liisingufirmadel relevantsed kriteeriumid, mis võivad erineda laenuorganisatsioonist – kulud, lisatasud ja tagatised – mis tähendab, et seda tuleks enne kasutamist hoolikalt kalkuleerida.