Nullkulu

Nullkulu

mis on kreatiin?

Mis on kreatiin

Kreatiin on kemikaal, mis leidub looduslikult inimese kehas ja mida organism toodab peamiselt neerudes, maksas ja kõhunäärmes. Kreatiini põhiülesanne kehas on aidata lihastel energiat toota. Kreatiin on osa kreatiinfosfaadi molekulist, mis pakub lihastele kiiret energiaallikat intensiivse treeningu ajal.

Kreatiin on ka üks kõige uuritumaid toidulisandeid treeningul. Kreatiinilisandid suurendavad kreatiini sisaldust lihastes, mis omakorda aitab tõsta füüsilist võimekust.

Kreatiin on populaarne võimalus neile, kes soovivad parandada oma füüsilist võimekust, nagu näiteks tugevust, jõudlust ja vastupidavust. See artikkel keskendub kreatiini kasulikkusele treeningul ning selle kõrvalmõjudele.

Kreatiin kasulikkus treeningu ajal

Kreatiin osaleb ATP-energia sünteesis ja aitab energiat anda lihastele. Kreatiinfosfaat pakub kiiret ja lühikest energiasüsti lihastele, mis võimaldab sportlastel pikalt kestvat ja kõrgeintensiivset treeningut läbi viia.

Mitmed uuringud on näidanud, et kreatiinilisandid parandavad füüsilist võimekust erinevatel sportlikel aladel, sealhulgas jõu- ja kiirusaladel, nagu sprintimine, hüppamine ja jõutõstmine. Samuti on täheldatud paranenud vastupidavust ning lihaste taastumist kõrgeintensiivsest treeningust.

Kreatiinilisandite võtmine on kasulik ka sellistele inimestele, kes parandavad oma tervislikku seisundit. Näiteks on mitmed uuringud näidanud, et kreatiin võib aidata parandada glükoositaluvust ja kontrollida veresuhkru taset diabeetikutele.

Kreatiini annused

Kreatiini soovituslik annus on 3-5 grammi päevas. Paljud sportlased võtavad kreatiinilisandeid lühiajaliste kuuridena, et suurendada kreatiini sisaldust lihastes. Kuuride pikkus varieerub tavaliselt 4-6 nädalat.

Kreatiinipreparaatide võtmine ületavates annustes võib põhjustada kahjulikke kõrvaltoimeid, sealhulgas kõhuvalu, kõhulahtisus, iiveldus ja peavalud. Kreatiini võtmisel on oluline järgida kindlaid annustamisjuhiseid.

Kreatiini ja vedeliku tarbimine

Kreatiini võtmisel tuleb tagada piisav vedeliku tarbimine, kuna see aitab hoida organismi hüdreerituna ja kreatiini lihaskoes. Üldiselt tuleks tarbida 3-4 liitrit vett päevas.

Kreatiinilisandid ei sobi kõigile

Kreatiin ei ole kõigile sobiv toidulisand ning selle võtmine võib kaasneda riske. Mõnedel inimestel võib see põhjustada seedetrakti probleeme ja kreatiin on vastunäidustatud neerupuudulikkusega inimestele.

Enne kreatiinilisandite kasutamist peaks igaüks konsulteerima arstiga, et tagada selle vastuvõtmine vastavalt individuaalsetele vajadustele.

Kokkuvõte

Kreatiin on kemikaal, mis toodetakse loomulikult inimese kehas ja mis aitab lihastel energiat toota, pakkudes lühikest, kiiret energiavarustust intensiivseks treeninguks. Kreatiinilisandid suurendavad lihaste kreatiini sisaldust ja aitavad parandada füüsilist võimekust ja sporditulemusi. Kreatiinilisandeid ja nende annustamist tuleb hoolikalt kaaluda vastavalt inimese keha individuaalsetele vajadustele.