Mida teeb gastroenteroloog?
Gastroenteroloogia on meditsiini haru, mis tegeleb seedeorganite haiguste, sh maksa, kõhunäärme, sapipõie, söögitoru, mao, kaksteistsõrmiksoole, peensoole, jämesoole ja pärasoole diagnoosimise, ravi ja ennetamisega.
Gastroenteroloog, nagu nimigi ütleb, on spetsialiseerunud seedesüsteemi haigustele. Ta tegeleb nende haiguste diagnoosimise, ravi ja ennetamisega. Gastroenteroloogid võivad töötada haiglas või erakliinikus. Kui teil on seedesüsteemi probleeme, võib olla tark pöörduda gastroenteroloogi poole.
Seedesüsteemi haiguste põhjuseid võib olla palju. Nende hulka kuuluvad pärilikkus, toitumine, stress, elustiil, infektsioonid ja palju muud. Gastroenteroloogid kasutavad erinevaid diagnostilisi vahendeid, nagu ultraheli, CT-uuringud, endoskoopiad ja vereanalüüsid, et õigesti diagnoosida patsiendi seedesüsteemi probleemid.
Kui gastroenteroloog on tuvastanud haiguse diagnoosi, võib ta soovitada erinevaid ravimeetodeid. Need võivad hõlmata dieedimuudatusi, ravimeid, elustiili muutusi või kirurgiat. Mõnikord võib gastroenteroloog soovitada ka täiendavaid teste või protseduure, nagu näiteks biopsia, kolonoskoopia või gastroskoopia.
Gastroenteroloogid võivad diagnoosida ja ravida paljusid seedesüsteemi haigusi. Mõned neist hõlmavad järgmist:
Gastroösofageaalne reflukshaigus (GERD) – see on seisund, mille korral mao happeline sisu tagasi lekib söögitorusse. Selle põhjuseks võivad olla südamepõletikuga seotud probleemid, suurenenud mao happesus ja teised põhjused. Gastroenteroloog võib soovitada dieedimuudatusi, ravimeid või kirurgiat sõltuvalt GERD raskusest.
Mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandid – Need on haavandid, mis esinevad mao ja/või kaksteistsõrmiksoole limaskestal. Need võivad põhjustada valu, seedeprobleeme ja verejooksu seedetraktis. Gastroenteroloog võib soovitada dieedimuudatusi, ravimeid või protseduure haavandite diagnoosimiseks ja raviks.
Tsöliaakia – see on autoimmuunhaigus, mis põhjustab valgupõhiseid ainevahetushäireid. Kui tsöliaakiahaige sööb gluteeni, mis on valk, mis leidub nisus ja selle derivaatides, ründab immuunsüsteem peensoole limaskesta. Gastroenteroloog võib soovitada dieedi muutmist ja teisi ravivõimalusi, et leevendada tsöliaakia sümptomeid.
Hepatiit – see on nakkushaigus, mis mõjutab maksa. Hepatiit võib olla põhjustatud viirustest, alkoholi kuritarvitamisest, teatud ravimite võtmisest jne. Gastroenteroloog võib soovitada viirusevastaseid ravimeid või muid ravimeetodeid vastavalt hepatiidi raskusele ja tüübile.
Inflammatory bowel disease (IBD) – See on autoimmuunhaigus seedetrakti piirkonnas, mis hõlmab peamiselt kroonilist haavandilist koliiti ja Crohni tõbe. Sümptomiteks võivad olla kõhuvalu, kõhulahtisus, vere või lima väljaheites jne. Ravi hõlmab dieedi muutmist, ravimite võtmist, infusioonravi ja mõnikord ka soolestiku operatsiooni.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et gastroenteroloogi töö on aidata patsientidel diagnoosida, ravida ja ennetada seedetrakti haigusi. Ta võib kasutada erinevaid diagnostilisi vahendeid, nagu ultraheli, CT-uuringud, endoskoopiad ja vereanalüüsid, et tuvastada õigesti probleemid seedesüsteemis. Pärast diagnoosi võib gastroenteroloog soovitada erinevaid ravimeetodeid, mis hõlmavad dieedi muutmist, ravimeid, elustiili muutusi või kirurgiat.
Kokkuvõtteks on gastroenteroloogid olulised arstid, kellel on laialdased teadmised seedetrakti haigustest ja nende ravi kohta. Kui teil on seedetrakti probleeme, on soovitatav pöörduda gastroenteroloogi poole, et saada õigeaegne diagnoos ja ravi.